Bulud Karaçorlu Sehend'in hayatı ve eserleri üzerinde bir araştırma
A Researc on B.Q. Sehend's biography and works
  1. Tez No: 135063
  2. Yazar: ESMAEIL MADADI OUSALOU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YAVUZ AKPINAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Lehçeleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 194
Özet
TÜRKÇE ABSTRACT Gördüğümüz gibi“Bulud Karaçorlu Sehend”in doğumu Pehlevî hanedamnın İran'da yönetimi ele geçirmesiyle başlayan, vefatı ise İran İslâmî inkılâbına denk gelen Güney Azerbaycan'ın nadir şairlerinden biridir. Bu Türk olan ve şiirlerinin hemen hepsini Türkçe (Azerice) söylemiş olan şairin hayati ve eserlerini incelememizle 30,000,000'luk İran Türk halkının o devirdeki hasretlerini, dileklerini, ideallerini, davasının istikametini ve nihayette genel durumunu taspit etmeye çalıştık. Bulud Karaçorlu Sehend'in, Türkçe ve hece vezniyle olarak söylediyi şiirleriyle başladığı hareketin etkileri günümüze kadar İran Türk şiirinde etkilerini sürdürmektedir. O, İran'da ilk olarak“Dede Korkut”kitabım yeniden şiire dokmuş ve böylece hem bu değerli kitabın İran Türklüyünde tanınmasına ve İran Türklüğü içinde millî şuurun gelişmesine sebep olmuştur. O ilke ve ideallerinden ne pahasına olursa olsun vazgeçmeyen, Pehlevî devrindeki itiraz, direniş ve“cesaret”şiirinin başta gelen isimleri sırasının başında yer almıştır. Bu araştırmamız,“Bulud Karaçorlu Sehend”in hayatı ve eserleri üzerinde yapılmış olan ilk iştir. Buna göre de orijinal bir araştırma olduğuna inanıyoruz.
Özet (Çeviri)
ABSTRAKT As we saw“Boloud Garachorlou Sahand”is one of the rare South Azarbaijanian poets whose birth and death date is exactly applicable to Pahlavi's (father and son) on power and overthrown time. By studying the works of this Turk poet and Turkish composer from every aspects. We have proven a slight notion of situation of Iranian Turk people in that time, as far as we could. We also could show the wishes, aspirations, goals, regrets and conten tions of this 30 000 000 people society. The revolution which this poet started by Turkishcomposing in satirical rhythm, has been continued upto now. And his yreat shaddow is spread over Iranian Turkish poem. He was teh first one who made this old story Known for Iranian Turk people by re composing the book“Dada Gourgoud”. And he motivated Iranian Turk society's national sense with this action of himself. He was a very obstinate and opposer poet who allacated a large proportion of Iranian Turk's“literature of resistance”to him self. An analysis of Boloud Garachorlou Sahand's life and works is produced in this thesis. It was the unique one in its types. Which is done. And the represented re search is an original task for this purpose.