Güney Azerbaycan şairi Bulud Karaçorlu (Sehend)nun nazmında dil özellikleri
Language properties in the poetry of Bulud Karaçorlu (Sehend),who is a Azerbaijani poet
- Tez No: 235898
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUHİTTİN ÇELİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İnönü Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Edebiyatı Bölümü
- Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 579
Özet
Bu çalışmamızda; ana dilinde yazan, Güney Azeri şairlerinden Sehend'in nazmında dil özelliklerini ses ve şekil bilgisi bakımından incelemeye çalıştık.Birinci bölümde Sehend'in hayatı ve edebi kişiliği ele alınmıştır. İkinci bölümde metnin ses özellikleri, bu seslerdeki değişmeler Azerbaycan Türkçesi ile Türkiye Türkçesi yazı dili karşılaştırılarak verilmiştir. Şekil bilgisi yapım ve çekim ekleri olarak iki ana başlık altında üçüncü bölümde incelenmiştir.Transkripsiyonlu metinlerin yer aldığı dördüncü bölümde ise çeviriyazı işaretleri kullanılmış, devamında ise metnin daha iyi anlaşılması için seçme bir sözlük oluşturulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this work, we tried to study on language properties of Sehend ,who is one of the South Azerbaijani poets. We also concerned the phonetic and morphology around his poems. The work was studied based on Sehend?s Works I and II, which are composed of 870 pages and 14.692 verse, which Behruz İmani compiled and was published by Ahtar Publishing House in Tabriz.In first chapter, Sehend?s life and his literary personality are mentioned. In second chapter, the phonetic properties of his work and the chages in these phonetics are revealed by comparing Azerbaijani dialect with Turkey Turkish . Morphology is studied in the third section under two main titles : inflexional suffix and derivational affix.The fourth chapter contains transcription texts.Transcription Marks are also stated in this chapter. This section completed with a glossary which is prepared in order to make the text more understandable.