Giresun ve Ordu yöresi kol havaları
Giresun and Ordu district kol havaları
  1. Tez No: 135065
  2. Yazar: FATMA ÇİÇEK
  3. Danışmanlar: DR. ATINÇ EMNALAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Müzik, Music
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Halk Müziği Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 132
Özet
ÖZET Kol havalan, içkili- kadınlı muhabbetlerin yasak olduğu dönemlerde, o zamanın güvenlik güçlerinden olan Kolcular tarafından yapılan baskınlara ithaf edilerek çalınıp söylenen ezgilerdir. Bu muhabbetlerde, basılma korkusuyla gözcüler bulundurulurdu. Bu gözcüler, kendilerine has işaretlerle Kolcuların yaklaşıp uzaklaştığını haber verir ve orada bulunanlar da buna göre hareket ederdi. Kol havalan, sözlü-sözsüz olmasının yam sıra karma ezgiler olarak da karşımıza çıkmaktadır. Sözlü ezgilerin tümü manilerden oluşmaktadır. Ezgilerde çoğunlukla Kerem ailesi kullanılmaktadır. Bu ezgilerin icrasmda kullanılan temel saz bağlamadır. Buna, vurmalı sazlardan darbuka, tef ve zil de eşlik edebilmektedir. Ordu'da tamamen dokuz zamanlı olarak karşımıza çıkan Kol havalarına karşın, Giresun'da iki ve dört zamanlı usuller de bu tür ezgilerde kullanılmıştır. Daha çok sekizlik ve onaltılık nota birimlerine yer verilmiştir. Giresun ve Ordu Kol havalan çıkıcı-inici seyir karakterine sahiptir.“Kostak”bir şekilde icra edilen eserler, oyuncuların insiyatifine bağlı olarak serbestçe oynanır. Ezgiler, melodi genişlemeleri, varyasyonlar, melodi yürüyüşleri ve atlamalı sesler yardımıyla monotonluktan uzaklaşıp, sıcak, akılda kalıcı, dinamik eserler halini almıştır. Giresun ve Ordu Yöresi Kol havalarının yeterince araştınlmamış olmasının yam sıra, bilgilerin daha çok sözlü kaynaklardan meydana geldiği saptanmıştır. Bu bilgilerin yazıya dökülmemiş olmasından dolayı, ezgilerin yıprandığı ve kaybolmaya yüz tuttuğu görülmektedir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The Kol Havalan are the timbres which were played and sung for the Kolcular who were the security forces of that times when conversations with women were forbidden. In these conversations (entertainments), there were watchmen due to the fear of being raid. These watchmen would inform with special signs that the Kolcular were coming and the people there would act accordingly. The Kol Havalan shall be composed of both verbal- nonverbal timbres and mixed timbres. All of the verbal timbres are composed of quatrains. In timbres, usually the Kerem scala is used. The basic stringed instrument used in the performance of these timbres is the plucked instrument. Drum, tambourine and jingle may accompany this. Despite the Kol Havalan which we encounter as nine- timed in the army, in Giresun two and four- timed timbres have been also used in this kind of melodies. Mostly eight and sixteen note units have been used. Giresun and Ordu Kol Havalan have a characteristic of rising- descending course. The work of arts performed as slowly shall be played freely depending on the initiative of the players. With the help of timbres, melody expansions, variations, melody rises and jumping sounds, they have turned into warm, unforgettable, dynamic work of arts by going away from the monotony. Besides that Giresun and Ordu District Kol Havalan have not sufficiently been searched, it has been determined that the information is mostly based on the verbal sources. Since this information is not in a written form, it is seen that the timbres started to be worn- out and lost.