Ideology, woman and madness in Jean Rhys's fiction
Jean Rhys'in kurgusal edebiyatında idoloji, kadın ve delilik
  1. Tez No: 135066
  2. Yazar: S. GÖKÇE ÖZEL
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NEVİN KOYUNCU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
95 ABSTRAKT Bu tezde, Jean Rhys'in Geniş Geniş Bir Deniz (Wide Sargasso Sea) adlı romanı, 'ideoloji, kadın ve delilik' kavramlarından yola çıkarak, feminist eleştiri kuramının ışığında incelenmiştir. Romandaki kadın karakterlerin farklılıklarının ilişki kurdukları erkekleri tedirgin ettiği varsayılmış ve erkeklerin bu farklılığa karşı takındıkları tutum analiz edilmiştir. Akıl sağlıklarını tehdit edebilecek kadar zor durumda bırakılmaları ve hatta 'delilik' kavramı ile özdeşleştirilmeleri sorgulanmıştır. Tezin birinci bölümünde 'ataerkil ideoloji', 'kadın' ve 'delilik' kavramları feminist kuramın temsilcisi olan birçok kritiğin yorumlan ışığında tanımlanmıştır. Kadının nasıl toplumun kurallarına tutsak edildiği, bu kuralları benimsemekte bocaladığı zaman nasıl bir kenara itildiği, güçsüz bırakıldığı ve susturularak deli damgasıyla suçlandığı incelenmiştir. Bu bölümün sonunda varmak istenilen sonuç, kadının ataerkil toplumda kendisi için belirlenmiş normların dışına çıkması durumunda susturulacağı ve cezalandırılacağıdır. Toplum bu görevi erkeğe vermiştir. İkinci bölümde yukarıda bahsedilen kavramların Jean Rhys tarafından Geniş Geniş Bir Deniz' de nasıl işlendiği analiz edilmiştir. Jean Rhys eserinde kadının toplumsal kimliğini olumsuz etkileyen faktörleri, kadın karakterin çocukluğundan itibaren ele almış ve evliliğinde ataerkil kültürden gelen kocası tarafından nasıl bir objeye dönüştürüldüğünü incelemiştir. Kişiliğini yitiren kadında 'delilik' kavramının sebep olduğu yıpratıcı hatta yok edici sonuçlar yazar tarafından okuyucunun gözleri önüne serilmiştir.
Özet (Çeviri)
96 ABSTRACT The aim of this study is to examine the representations of the concepts 'ideology', 'woman' and 'madness' in Jean Rhys' s West-Indian novel, Wide Sargasso Sea. The methodology used in order to analyze the text is feminist criticism. The main thesis of the study is that the female character has been maddened by her husband, Rochester, who is the representative of patriarchal ideology. In order to prove my main thesis, reasons of the female character's madness are analyzed in terms of social, psychological and historical levels. In the first chapter of the thesis, definitions and redefinitions of many terms such as 'patriarchal ideology', 'gender', 'woman' and 'madness' are discussed in a feminist framework. In the following chapter, the female character is examined starting from her childhood until her death as a mad woman in the attic. Throughout the analysis the writer's representation of male and female characters are discussed in terms of feminist approach. Within the completion of this study, the definitions and redefinitions of the key concepts of the thesis are linked to the representation of them in the analysis of Wide Sargasso Sea. The conclusion I have drawn is that marriage laws in patriarchal culture work for the benefit of men and oppress the women by giving the right to posses and control to men. Men even have the right to use the label 'mad woman' if they want to punish or silence women.