Ege üniversitesi Hemşirelik Yüksekokulu öğretim elemanlarının ve öğrencilerinin sınıf yönetimine ilişkin görüş ve beklentileri
Considerations and expectations of faculty members and students of Ege university School of Nursing Related to classroom management
- Tez No: 135071
- Danışmanlar: PROF. DR. MÜNEVVER YALÇINKAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi, Teftişi, Planlaması ve Eko. Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 133
Özet
ÖZET Bu araştırma“Ege Üniversitesi Hemşirelik Yüksekokulu Öğretim Elemanı ve Öğrencilerinin Sınıf Yönetimine İlişkin Görüş ve Beklentilerinin belirlenmesi amacıyla yapılan betimlemsel bir çalışmadır. Tarama Modelinde desenlenen araştırma, Ege Üniversitesi Hemşirelik Yüksekokulunda 2001-2002 öğretim yılında güz ve bahar döneminde öğrenim gören Ege Üniversitesi Hemşirelik Yüksekokulu öğrencilerinin ve bu dönemde görevli olan öğretim elemanları üzerinde gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın amacına yönelik veriler anket yoluyla, araştırmacı tarafından hazırlanan ”Öğretim Elemanları ve Öğrencilerin Sınıf Yönetimine İlişkin Görüşleri ve Beklentileri Anketi“ ile toplanmıştır. Bu anket üç bölümden oluşmuştur. Birinci bölümde araştırmaya katılan öğretim elemanı ve öğrencilere ait kişisel bilgi formu, ikinci bölümde öğretim elemanı ve öğrencilerin sınıf yönetimi görüşlerine ilişkin sorular (53) ve üçüncü bölümde de öğretim elemanı ve öğrencilerin sınıf yönetimine ilişkin beklentilerini yazabilecekleri açık uçlu bir soru yer almaktadır. Ege Üniversitesi Hemşirelik Yüksekokulu öğretim elemanlarının ve öğrencilerinin sınıf yönetimine ilişkin görüşlerini belirlemek amacı ile düzenlenen veri toplama aracı ile elde edilen veriler, araştırmanın amaçları doğrultusunda SPSS paket programı versiyon 10.0 kullanılarak, anketlerin güvenirlik düzeylerini tespit etmek için Cronbach Alpha, iki yarım test güvenirlikleri için Guttman Split- half güvenirlik katsayısı ve Spearman-Brown güvenirlik katsayısi değerleri, madde alt ölçeklerinin toplam puan korelasyon değerleri için ”Pearson Momentler Çarpımı Korelasyon Katsayıları“ hesaplanmıştır. Sosyo demografik verilerin frekans ve yüzde dağılımları, sosyo demografik verilere ilişkin değişkenler ile alt ölçekler arasındaki ilişkiyi hesaplamak için ”tek yönlü çok değişkenli varyans analizi istatistiksel analiz yönteminden, iki değişken arasındaki farkları belirleyebilmek için t testinden ve aritmetik ortalamadan yararlanılmıştır. Gruplar arasında ortaya çıkan farkları ortaya koymak için de“Tukey Post Hoc”testi kullanılmıştır. Araştırmanın sonuçları; öğretim elemanlarının ve öğrencilerin sınıf yönetimine ilişkin görüşleri ile bazı değişkenler arasında istatistiksel olarak anlamlı farklılıklar bulunmuştur. Öğretim elemanlarının ve öğrencilerin sınıf yönetimi alt boyutlarına ilişkin görüşleri arasındaki anlamlı bir fark bulunmuştur. Sınıf yönetimi açısından öğretim elemanları kendilerini yeterli bulurken, öğrenciler daha az yeterli bulmuşlardır. Öğretim elemanları, öğrenci sayısının azaltulmasını, ders araç gereçlerinin arttırılmasını, kendisini geliştirebilmesi ve öğrencilerle daha fazla ilgilenebilmesi için zaman ve olanak tanınmasını beklemektedirler. Öğrenciler ise, öğretim elemanlarından sınıfta iyi bir iletişim kurmalarını, hoşgörü ve anlayış göstermelerini, dersleri aktif olarak işlemelerini ve ders notlarını vermelerini, yaz okulunu, notla tehtit edilmemeyi, öğrenci sayısının azaltılmasını ve yoklamanın olmamasını beklemektedirler.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT This research is a descriptive study carried out in order to determine considerations and expectations of Faculty Members and Students of Ege University Higher School of Nursing related to classroom management. The research, which was designed as a screening model, was carried out with faculty members and students of Ege University Higher School of Nursing who have attended to fall and spring terms of 2001-2002 education-year at Ege University Higher School of Nursing. In accordance with the aim of the research, data were collected by means of a survey form prepared by researcher, called“The Form of Considerations and Expectations of Faculty Members and Students Related to Classroom Management”. This survey form consisted of three parts. First section contained a personal information form pertaining to faculty members and students participated in research, second section contained questions (53) related to considerations of faculty members and students pertaining to classroom management and the third section contained an open-ended question where faculty members and students can write their considerations related to classroom management. The data collected by means of a data collection tool designed to determine considerations of faculty members and students of Ege University Higher School of Nursing related to classroom management. In the course of aim of the research, the following calculations were made by using 10.0 version of SPSS package program; Cronbach Alpha for determining the reliability levels of surveys, Guttman Split-half reliability coefficient and Spearman-Brown reliability coefficient values for testing the reliability of two half-test,“Pearson Multiplication of Moments Correlation Coefficients”for mean scores of item subscales correlation values. To estimate the frequency and percentage distributions of socio-demographical data and the relationship between variables pertaining to socio-demographical data and subscales, the following tools were used; one-way multi-variety variance analysis, methpd of statistical analysis, a t test to identify differences between two variables, and arithmetical approximation. In order to reveal the differences emerged between groups a“Tukey Post- Hoc Test”was used. The results of the research; statistically significant differences were found between considerations of faculty members and students related to classroom management and some variables. A statistically significant difference was found between considerations of faculty members and students related to sub-dimensions of classroom management. While faculty members found themselves efficient in regards to classroom management, students found them less-effective. Faculty members anticipate a decrease in the number of students, an increase in tools and materials, to be provided with time and facilities so that they can improve themselves and spend more time with their students. But the students expect faculty members to establish a good communication in classroom, to demonstrate tolerance and understanding, to conduct lessons actively, to hand out text notes, to not to be threatened with summer school and with bad scores, as well as a decrease in number of students and elimination of roll call.