Türk halk oyunlarının inançsal kökenleri
The Religion origins of Turkish folk dance
- Tez No: 135072
- Danışmanlar: DR. CENGİZ AYDIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halk Bilimi (Folklor), Folklore
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Halk Oyunları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
Anadolu, üç kıtanın kesişme noktasında bulunur. Bundan dolayı üç kıtanın özelliklerinden de etkilenmiştir. Ancak kültürlerin oluşumunda son dönem etkileşimleri daha önemli bir rol oynar. Bu yüzden günümüz Anadolu Kültürü üzerinde Orta Asya ve İslam kültürlerinin izleri daha tazedir. Türk Halk Oyunlarını incelediğimizde bu iki kültüre ait unsurlar çoklukla karşımıza çıkar. Taklitli oyunlar, ateş, daire ve yarım daire formları çok eski bir geçmişe sahip olmalarına rağmen Türk Halk Oyunlarındaki görünümleri ağırlıklı olarak Orta Asya kökenlidir. Köçekliğin kökeninin İslamiyet'in kadınlı eğlenceleri yasaklamasından dolayı ortaya çıktığı söylenirse de Şamanizm kalıntısı özellikleri dikkat çekmektedir. İslamiyet asıl etkilemesini Sema ve Semahlar üzerinde yapmıştır. Bu oyunlar İslamiyet'i kabul etmiş bireylerin ibadetlerini Orta Asya Kültürüne göre şekillendirmeleri sonucu ortaya çıkmışlardır. Diğer Türk Halk Oyunları türlerine gelince: Bunlar, form ve dizilişlerde, daire ve yarım daire şeklinde sıralanmış oyuncuların yürüyüş yönünde, elde taşman ritim verici aletlerde veya oyuncuların parmak ve ellerini bu amaçla birbirine vuruşlarında, hayvan taklitli oyunlarda v.b. gibi özellikleri bünyesinde taşıyarak ortaya çıkış nedenleri olan inançsal kökenleri yansıtmaktadırlar.
Özet (Çeviri)
Anatolia is located between the three continents. On the other hand, recent time reactions play an important role in the development of the cultures. When we examine these two cultures, we are faced with these elements often. Although imitation dances, fire, circle and half-circle forms have a very historical background; they belong to Middle-Asia. Although it is said that“Köçek”is aroused because of the Islamic rules which abondones entertainment related with women, it has Shamanism effected. 'Sema' and 'Semah' are mainly effected by Islamic revolution. These games are a result of the people's religious beahivours which reflects the Islamic Religion. The other Turkish Traditional Dances: These dances mainly reflect the religious beliefs of these people and the contain a lot of features such as holding up instruments for rhythm; touching hands with others; imitating some animals as they are stated in a circle or half-circle positions.