Halkla ilişkilerde reklamın önemi ve kitle iletişimdeki rolü
The Importance of public relations in propaganda and its role in mass media
  1. Tez No: 135084
  2. Yazar: SARKİS KHODABANDEH DEZAJ TEKEH
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA DURMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halkla İlişkiler, Reklamcılık, Public Relations, Advertising
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 149
Özet
ÖZET Halkla İlişkiler, bu yüzyıl içinde demokratik ülkelerde ortaya çıkmış bir iletişim faaliyetidir. Devlet ve kurumlar, halk için varda ve halkla ilişkiler, her geçen gün önemini arttırmaktadır. Bu anlayış da tam anlamı ile sahip olabilmek için sistem, her düzeyinde prensip edinilen“anlayışa”uygun davranmak veya çalışmak zorundadır. Aksi taktirde sistemin demokratikliğinden şüpheler başlayacak ve bu şüpheleri azaltabilmek veya giderilebilmek için örgütsel ve kurumsal bazdan daha çok halkla ilişkilere ihtiyaç duyulacaktır. Demokratik ülke anlayışının daha iyi yerleşmesi bağlanımda, halkla ilişkiler faaliyeti vazgeçilmezdir. İletişim eylemi ile mesajlar, düşünce, duygu gibi değişik şekillerde insanlara ulaştırmaktadır. Ama bunun düşünülen şekilde ulaştırılması halkla ilişkiler için yapılan faaliyetin etkili olması bakımından önemlidir. Zira halkla ilişkilerin esas fonksiyonu örgütler kurumlar ve bunların hitap ettiği kesimler arasındaki karşılıklı anlamayı sağlamak ve devam ettirmektir. Bu durum, halkla ilişkilerin süratle değişim gösteren iletişim teknolojilerinden kolaylıkla etkilenmesine yol açmaktadır. Yeni teknolojik gelişmeler halkla ilişkilerdeki faaliyetleri çeşitlendirmek ve değiştirmektedir. Toplumsal hayatin çok karmaşık bir yapıya bürünmesi ister istemez bireylere ve ilgili kesime ulaşmak için geliştirilen yeni iletişim teknolojilerinden kitle iletişim araçlarından yararlanmayı zorunlu hale getirmektedir. Reklamda günümüzde bir iletişim şekli olarak her geçen gün önem kazanmakta ve kitle iletişim araçları kanalı ile gerçekleşmektedir. Halkla ilişkiler ve reklam organizasyonun faaliyet amacına bağlı olarak birbirine nazaran öncelikli olarak kullanılabilir örneğin; kim organizasyonlarda halkla ilişkiler asıl amaç iken reklam sadece bir araçtır. Ya da bir yöntem halkın gereksinim ve isteklerini öğrenirken reklama değil halkla ilişkilere başvurur bu açıdan reklam halkla ilişkiler tekniklerinden birisi olarak kabul edilmektedir. Halkla ilişkiler; iletişimin bir eylem, enformasyon ve bilginin ise onu tamamlayan içerikler olduğunu ve içeriklerin ancak bireysel ve toplumsal varoluşunu gerçekleştirebilen insanlar arasında yapılabüeceğini^göstermektodir. Reklamın- işlevi- gerçekleştirilme sûreci~^konomikr^ toplumsal ve psikolojik yapılar üzerine yapılan incelemeler onun sanıldığından çok daha önemli bir pazarlama ve iletişim faaliyeti olduğunu göstermekte siyasi partilerin ve liderlerin seçenlerce tercih edilmesinden kamusal yarara yönelik davranışların benimsenmesine kadar gücünden yararlanılan bir olgu olarak karşımıza çıkmasını sağlamaktadır. 144
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Public Relations, is a kind of communication activity that appeared in this century in democratic countries. In this kind of countries government and institutions exist for the people and public relation is very important and to have this perceptiveness completely, the system should behave and act according to its principles as“perceptiveness”. Public relations is indispensable for perceiving the meaning of democracy. It means that it is a new communication activity. Messages, opinions, feelings and etc, are conveyed to people by communication activity. But the efficiency of the activity of conveying, is very important for public relation. Because public relation's main function is to provide and continue the understanding between groups, institutions and people addressed. This situation makes it being impressed by technologic developments. Technological developments have made changes and different kind of activities in public relation. The complexity of social life, willingly or not willingly, has made the new communication technologic very necessary to reach to address people. Advertisement is getting more and more important, as one of the means of communication manner and it is provided through mass communication means canal. Both sides aim to convey the message within information formation. Public Relations and advertisement can be used priority according to the organization activity. For example, in some organization the main aim is public relation and advertisement is only a means or method. To find out the need of the people, public relation is applicable not advertisement. In this point of view advertisement is accepted as methods of public relation. Public relation is an action, information and knowledge are its complementary contents and these contents can be done only among the people who can materialize the society. The economically, socially and physiologically structured researches show that the advertisement has a much more important role in marketing and communication. It shows up itself as an important concept used of selection of some political leaders to others, imposing the behaviors for the public interest. 145