The Black mountain poetry: Postmodern projections on the work of Charles Olson, Robert Duncan and Robert Creeley
Black Mountain ekolü: Charles Olson, Robert Duncan ve Robert Cheeley'nin eserlerinde postmodern izdüşümler
  1. Tez No: 135086
  2. Yazar: MELİS MÜLAZIMOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ATİLLA SİLKÜ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Amerikan Kültürü ve Edebiyatı, American Culture and Literature
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Amerikan Kültürü ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 125
Özet
TÜRKÇE ABSTRACT Black Mountain Ekolü: Charles Olson, Robert Duncan ve Robert Creeley' nin Eserlerinde Postmodern İzdüşümler Black Mountain okulu, Amerika' nın çok çeşitli eyaletlerinden bir araya gelen profesör ve şairlerin, özgün ve dışa kapalı bir ekol oluşturma çabasıyla, Kuzey Karolina' da 1933 yılında kurulmuş bir şiir okuludur. Okulun başlıca üç şairi Charles Olson, Robert Duncan ve Robert Creeley, Pound ve Williams'tan devraldıkları anlayışla şiir sanatına yepyeni değişiklikler getirerek, Amerikan şiirinde yeni bir kapı açmaya çalışmışlardır. îzdüşümsel şiir tekniği, serbest nazım, transparan şair kimliği ve nefese dayalı şiir yazma süreci gibi postmodern izdüşümler üstüne odaklanacak olan tezimiz, Olson, Duncan ve Creeley'nin eserlerindeki bu postmodernist öğeleri inceleyerek, Black Mountain okulunun içinde bulunduğu dönemi de ele alacaktır. Okul 1930' larda kurulmuş olmasına rağmen, gözeçarpan bir popülerliğe İkinci Dünya Savaşı sonrasındaki yıllarda sahip olmuştur ki bu da onların gitgide olgunlaşan yeni stillerine ve orijinal söylem özelliklerine bağlıdır. Black Mountain ekolünün en popüler olduğu dönemde Amerika' yi kasıp kavuran diğer bir konu da poslmodernizmdir. İkinci Dünya Savaşı sonrası kaotik dönemde, postmodern zamanın şairi/ sanatçısı, toplumdaki çöküşten kendini hiç te sorumlu hissetmemiş ve sistemin sosyo - politik yaptırımlanyla dalga geçmeye başlamıştır. Dahası, bir önceki kuşağın temsilcisi olan modernist birey gibi kendi içine dönerek yabancılaşmayı seçmesinden ziyade, İkinci Dünya Savaşı' nın yaratmış olduğu parçalanmayı eserlerinde kullanarak, bunu dışa vurmayı amaçlamıştır. Tıpkı Olson, Duncan ve Creeley'nin şiirlerinde gördüğümüz izdüşümsel, organik, gündelik, düzensiz dil yapısı gibi. Yenilikçi, deneysel ve izdüşümsel olarak bilinen Black Mountain ekolünün Amerikan kanonuna olan etkisi büyüktür. Bu etki, Charles Olson, Robert Duncan ve Robert Creeley'nin eserlerindeki postmodern izdüşümler aracılığıyla, tezimiz boyunca incelenecektir. 118
Özet (Çeviri)
İNGİLİZCE ABSTRACT The Black Mountain Poetry: Postmodern Projections on the Works of Charles Olson, Robert Duncan, and Robert Creeley The Black Mountain School, constructed in North Carolina in 1933, is a group of scholars and poets who have come together from different parts of the United States in order to form an authentic school of poetry. With the brand new changes in their poetics, the three leading poets of the school, Charles Olson, Robert Duncan, and Robert Creeley hoped to establish a new wave in the American poetry after they have taken the experimental poetic path from Ezra Pound and William Carlos Williams. The thesis, concentrating upon the works of Olson, Duncan, and Creeley, will explore the brand new changes that we name as the postmodern projections in terms of projective verse, composition by field, transparent poet and spontaneous speech pattern that existed in the Black Mountain poetry. Although constructed in the 30's, the Black Mountain school reached its zenith and noteworthy popularity in the years following World War II as a result of their ripened artistic innovations and authentic discursive features that were triggered by the sense of postmodernism. In the technotronic cul de sac of the postwar II period, the poet/ artist of the postmodern time felt irresponsible for the decay in the society and was at odds with the socio - political constructions of the system. Thus, rather than choosing the self - alienated, escapist mood of the modern individual, the fragmented, postmodern artist of the World War II period preferred expressing that fragmentation in his/ her works in terms of an agrammatical language structure determined by breath, projection, spontaneity and intimacy as noticed in the poetry of Olson, Duncan and Creeley. The Black Mountain poetry, known to be a liberated, experimental and projective school, has a maximus impact on the American canonical poetry. This impact will be put forward through the thesis via the postmodern projections on the works of Charles Olson, Robert Duncan, and Robert Creeley. 117