How to define Theodore Roethke's poetry: Confessional, romantic and metaphysical aspects of Theodore Roethke's poetry
Theodore Roethke'nin şiir sanatını nasıl tanımlamalı: Theodore Roethke şiirlerinin romantik, itirafçı ve metafizik yönleri
- Tez No: 326127
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NESRİN YAVAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Amerikan Kültürü ve Edebiyatı, American Culture and Literature
- Yıl: 2012
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Amerikan Kültürü ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Bir İkinci Dünya Savaşı sonrası şairi olan Theodore Roethke şiir serüveni boyunca lirik, sürreal ve çocuk şiirleri gibi birçok türü denemiş ve şiirlerinde birçok farklı tema işlemiştir. Ayrıca, ilk şiirleri ile son dönem şiirleri arasında göze çarpan önemli ayrılıklar vardır. Dolayısıyla birçok eleştirmenin de belirttiği gibi Roethke'nin şiir sanatını tanımlamak ve sınıflandırmak oldukça zordur. Bu tezin öncelikli amacı Theodore Roethke'nin şiir sanatını İtirafçı, Romantik ve Metafizik açılardan ele alarak tanımlamak ve adlandırmaya çalışmaktır. Şairin ilk kitabı olan Açık Ev İtirafçı, İkinci kitabı Kayıp Çocuk ve Diğer Şiirler Romantik, iki ayrı kitap içinde yer alan ?Aşk Şiirleri? bölümü ise Metafizik öğeler içermektedir. İlk şiirlerinde duygularını tüm açıklığıyla yansıtması, babasıyla olan karmaşık ilişkisini dile getirmesi ve otobiyografik öğelere yer vermesi Roethke şiirlerin İtirafçı yönlerini gösterir. Romantik yönlerini gösteren öğeler ise şiirlerinde Amerikalı şair Ralph Waldo Emerson'ın zıtların bütünlüğü doktrinini yansıtması ve eve dönüş temasını işlemesidir. Bu öğeler Kayıp Çocuk ve Diğer Şiirler kitabında yer alan şiirlere yer verilerek incelenmiştir. Üçüncü olarak, Uzak Arazi kitabında ve ?Aşk Şiirleri? bölümlerinde göze çarpan belirgin Metafizik öğeler barındırmaktadır. Bu şiirlerinde şair yaşadığı mistik aydınlanmayı metaforik bir dille yansıtmaktadır. Bu tezde şairin eserleri Biçimselcilik eleştiri metodu ile incelenmiş ve şiirler teknik ve tematik olmak üzere iki farklı açıdan ele alınmıştır. Şiirlerin biçemsel incelemesi dilin kullanımı, ölçü ve uyak türleri, kelime tekrarlarının yanı sıra metafor, sembol ve imgelerin bir çözümlemesine yer verilmiştir. Bu çözümlemeler doğrultusunda şairin hangi şiir akımına daha yakın durduğu incelenmiş ve Romantik, İtirafçı ve Metafizik şiir sanatlarından hangisi doğrultusunda ilerlediği belirlenmeye çalışılmış, şairin bu şiir sanatlarına yakınlık derecesi tartışılarak, örneklerle şairin bu üç şiir akımından belirli özellikler taşıdığı ispatlanmaya çalışılmıştır. Sonuç olarak, Theodore Roethke şiirlerini sınıflandırmanın ve tanımlamanın zorluğu üzerinde durulmuş, Roethke şiirlerinin birçok farklı özelliği aynı anda taşıdığı gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
Second generation poets who bloomed after World War II had all to prove themselves against their great modernist predecessors. Due to the lack of an arch of poetic theory, the poetic movements of the period fell into five different categories as the Black Mountain Poetry, New York Schools, Deep Image Poetry, the Beat Generation, and Confessional Poets. The Black Mountain College was founded in 1933 during the worst years of the Great Depression. Confessionals emerged in the 1950s, the Beats originated in the 1940s, while New York School poets and Deep Imagists wrote in the early 1960s. Hence, it became problematic to place Roethke precisely within the limits of a single literary tradition since his poetry is marked by striking changes of style, theme and technique. This study, through the analysis of selected poems, has aimed to point at Confessional, Romantic and Metaphysical characteristics of Theodore Roethke?s poetry and to show to what extends Theodore Roethke?s poetry carries characteristics of these specific types of poetry. Confessional aspects of Roethke?s art is the exposure of emotions like pain, grief, and guilt, revelation of painful memories of early life and depiction of love-hate relationship with his father. Also, Theodore Roethke is recognized as the twentieth-century representative of American Romanticism for his works include Emerson? and Wordsworth?s Romantic aspects. Roethke follows Emersonian tradition by employing the doctrine of reconciliation of opposites, and that of Wordsworth by utilizing the theme of odyssey towards home. The spiritual illumination of the mystic and tension between body and soul are typical Metaphysical features of Roethke's poetry. The main argument of this study has been to prove that Theodore Roethke?s poetry, which does not fall into a single literary tradition, obviously bears characteristics of Confessional, Romantic and Metaphysical poetry.