Bir sosyal problem olarak Türkiye'de zihinsel engelliler -İzmir örneği-
Mental handicapped people in Turkey as a social problem -prase of İzmir-
  1. Tez No: 135094
  2. Yazar: FATİH VURAL
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NAZLI AYDIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 235
Özet
TÜRKÇE ABSTRAKT fen fazla 250 sözcük): (TUBITAK/TURDOK' un Abstrakt Hazırlama Kılavuzunu kullanınız.) Modernleşme, Aydınlanma düşüncesiyle eklemlenerek, insan aklını kutsallaştırmıştır. İnsan aklı aracılığıyla ideolojileştirilen“bilgi”nin, insan-doğa ilişkisi içinde, insanın bilme etkinliğiyle oluşturulması; ayrıca bu etkinliğin sosyal yapı içinde uygulanması, modernitenin insana yüklediği“özne”ve“aktör”kimliğinin yaratıcısı olmuştur. İnsan aklını yüceleştiren ve kutsallaştıran modernist ideoloji, akıl hastaları, meczuplar, cüzzamlılar, zihinsel engelliler vb., birçok kesimi, sosyal yapının dışına iterken, bu kesimlere yönelik özerk bir alan inşa etmiştir. Zihinsel engellilerle ilgili olarak,“insan aklı”nı niceliksel hale sokan modernitenin“zeka”kavramlaştırması, yeni bir bilgi nesnesi yaratırken, tıp ve psikiyatri, bu bilgi nesnesini üreten alanlar olarak kullanılmıştır. 19.yüzyılla birlikte, bilgi nesnesi olarak anlamlandırılan“zeka”, eğitim alanı içinde yer almaya başlamıştır. Bu dönemde, Batılı hekimlerce, zihinsel engelli çocuklara yönelik özel eğitim çalışmaları, zekamn doğasının değişmez olduğuna ilişkin düşüncelerinde de bir kırılma yaratmıştır. Türkiye'nin modernleşme süreci içinde, Batılılaşma politikaları, Osmanlı'dan Cumhuriyet'e uzanan dönemde, Avrupa merkezli olarak yürütülürken, Demokrat Parti döneminde A.B.D. merkezli olmaya başlamıştır. Zihinsel engellilerin eğitim faaliyetlerinin en fazla gelişmiş olduğu ülke olan A.B.D.'nin, Demokrat Parti ile yakınlaşma süreci içinde, A.B.D.'li uzmanlarca, ülkemizde zihinsel engellilerin eğitimlerine yönelik yapılanma süreci başlamıştır. Başlatıldığı günden bugüne değin uzanan süreçte, hem Batı'da hem de ülkemizde modernleşme ile yakından ilişkili olan zihinsel engellilerin eğitimlerine yönelik, ülkemizde gerçekleştirilen uygulamalar, aile ve eğitim kurumu alam içinde örgütsel ve organizasyonel bakımdan birçok eksiklik ve sorun meydana getirmektedir. Bu bağlamda, var olan uygulamaların yarattığı olumsuz sonuçlar, bir sosyal problem alam içinde“sosyal organizasyonsuzluk”perspektifi içinde incelendiğinde anlamlı sonuçlara varılmaktadır.
Özet (Çeviri)
İNGİLİZCE ABSTRAKT (en fazla 250 sözcük) Modernization which is articulated with Enlightenment has sacred human intelligence. Instruction of“knowledge”that has been idealized by“human intelligence”between the relation of human and nature and practising of this activity has become the creator of“subject”and“actor”relation empozed by modernization. Modern ideology that is sacring and exalting human intelligence has not only repeled people who are disabled mentally, handicapped, and leprous etc. to social margins but also constructed an autonomous space toward these sections. While modernization, which has been shaping“human intelligence”into quantity., has made“intelligence”a concept creating a new“object of knowledge”, medicine and psychiatry was used to product this project. In the 19th century“intelligence”named as object of knowledge had started to have its place in education. During this period, special education researches for handicapped children made by western doctors have brought about a reaction against those beliefs that intelligence has an unchangeable nature. Throughout the modernization of Turkey, politics of Westernization was organized from European centre from the Ottoman period to Republic; whereas it started to be organized by America when The Democratic Part held in duty. Hence, there have occured a restoration age in our country toward the education of handicapped people through the interaction between The Democratic Party and America, which is the most developed country in the mean of the education of handicapped ones. Since the beginning, applications and researches, which was made in Turkey, in education of handicapped people caused many problems both in family and education institution because of a lack of organization. In that sense, when it is observed in the frame of“social disorganization”there can be seen reasonable results of negative effects in those familiar applications.