Basın işletmelerinde kaynak sorunu
Financial resource problem in press organizations
- Tez No: 135101
- Danışmanlar: PROF. DR. IŞIK ÖZKAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Gazetecilik, Journalism
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gazetecilik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 233
Özet
ÖZET Basın işletmelerinin her işletme gibi, üretim faktörlerini biraraya getirerek faaliyette bulunabilmeleri ve üretimlerini belli bir karlılık düzeyinde istikrarlı biçimde sürdürebilmeleri için finansal kaynaklara ihtiyaçları vardır. İşletmelerin kaynak ihtiyacı, işletme büyüklüğü, üretim konusu, endüstri koşulları gibi pek çok faktörden etkilenmektedir. Bu yüzden çalışmada, basın işletmelerinin kendine özgü özellikleri, maliyet yapısı, gelir kaynakları ve bu işletmelerin içinde bulunduğu piyasa yapısı gibi konular ele alınarak, bu işletmelerin finansal kaynak ihtiyaçları ve bu ihtiyaçlarını nasıl karşıladıkları incelenmektedir. Basın işletmelerinin finansal kaynak tahsisi ve dağıtımı ile ilgili yaşadığı sorunların tesbit edilmesinin amaçlandığı çalışmada, öncelikle basın işletmelerinin özellikleri işletme fonksiyonları açısından değerlendirilmekte, üretilen ürünün yani gazetenin maliyet konusu incelenmektedir. Daha sonra, genel olarak işletmelerin finansman kaynakları ve basın işletmelerinde finansmanın nasıl sağlandığı ele alınmaktadır. Çalışma, Türkiye'de basın sektörünün nasıl yapılandığı, sektörde faaliyet gösteren işletmelerin hangi finansal kaynakları kullandığı ve bu işletmelerin finansal kaynak ihtiyacı ile ilgili sorunlarının incelenmesi ile devam etmektedir. Araştırma kısmında ise, Türk basın işletmelerinde kaynak sorununun belirlenmesine yönelik bir finansal analiz çalışması yapılmaktadır. Basın sektörünün finansal kaynak sorununu incelerken; Türkiye'de sektörü büyük ölçüde kontrol eden üç büyük basın işletmesinin beş yıllık finansal tabloları, karşılaştırmalı tablolar analizi, yüzde yöntemi ile analiz ve rasyo analizi tekniklerinden yararlanılarak analiz edilmektedir. Çalışma finansal kaynak konusunda teori ve uygulamaya ilişkin bilgilerin genel bir değerlendirilmesinin yapıldığı sonuç bölümü ile tamamlanmaktadır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Press organizations, like every organization, require financial funds in order to function by gathering production factors and maintain the production at a certain profitable level. The need of organizations for financial funds is affected by many factors such as the size of organization, the production subject and industrial conditions. For this reason, the financial fund needs of these organizations and how they provide them are considered by examining the subjects such as the characteristics peculiar to press organizations, cost structure, sources of revenue and market structure in which these organizations are involved. In this thesis, which aims to determine the problems related to financial fund allocation and distribution in press organizations, first the basic business functions of press organizations are evaluated from the perspective of a business organization, and the cost of the product, that is the cost of the newspaper is studied. Afterwards, the financial funds for organizations in general and how the financing is provided in press organizations is considered. The thesis is carried on by examining how the press industry in Turkey has been set up, what kind of financial funds is used by the organizations in this sector and the problems related to the needs of these organizations for finacial funds. In the research part, a financial analysis is carried out which is aimed at the determination of the fund problem of the press organizations, the five-years' financial statements of the three major press organizations in Turkey which controls the press sector on a large scale are analyzed by using the vertical analysis, horizantal analysis and ratio analysis. The thesis is completed by the conclusion part in which a general evaluation related to the theory and application of the information on the subject of financial funds is carried out.