İnternet ortamında haber sunumunun gazetecilik bakış açısıyla değerlendirilmesi
Researching news presentation on internet with journalism view
  1. Tez No: 135105
  2. Yazar: SEDA SAVAŞERİ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SELDA AKÇALI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gazetecilik, Journalism
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Genel Gazetecilik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 209
Özet
ÖZET Teknolojinin son hızla geliştiği günümüzde hayatımıza her gün yeni kavramlar dahil olmakta; bu kavramların başında ise İnternet gelmektedir. Kısa bir zaman diliminde toplumun her alanında kullanılır hale gelmeyi başaran ve gelecekte çok daha fazla kullanılacağı öngörümlenen İnternet, özellikle iletişim alanında büyük değişimler ve gelişmeler yaşanmasına neden olmaktadır. Bu değişme ve gelişmelerden en fazla kitle iletişim araçları etkilenmektedir. Etkin ve son derece önemli bir kitle iletişim aracı olan gazeteler teknolojik gelişmelerden son derece fazla etkilenmekte ve Internet'in gelişimi sonucunda bazı farklılıklara uğramaktadır. Bu araştırmada gazeteciliğin ana öğesi olan haber olgusu temel alınarak İnternet Gazeteciliği üzerinde durulmuştur. Araştırmanın ilk bölümünde İnternet her boyutu ile ele alınmış ve sunduğu olanaklara değinilmiştir. İkinci bölümdeyse gazeteciliğin tarihsel gelişimine yer verilmiştir. İnternet gazeteciliğinin ele alındığı üçüncü bölümde Internet'in gazetecilik ve haber sunumu alanında getirdiği yenilikler irdelenmiştir. Dördüncü bölümdeyse Türkiye'deki İnternet uygulamaları ve gazeteciliğin geleceğine dair izlenimlere yer verilmiştir. Bu tezin temel amacı; değişen ve gelişen gazetecilik anlayışım irdelemek ve geleceğin gazeteciliğinin nereye doğru yol aldığını ortaya koymaktır. Gelecekte İnternet Gazeteciliği'nin Geleneksel Gazetecilik'in yerini alıp almayacağı tartışmalanmn yürütüldüğü günümüzde haber olgusu ön planda tutularak gazetecilik anlayışındaki değişmeler ortaya koyulmaya ve geleceğin gazeteciliğinin özellikleri saptanmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Nowadays new concepts have been entering into our life because of the rapid tecnology improving; Internet is the first order about this subject. The Internet which is far seen that it'll much more be used in the future, has been causing great changes and developments in our life. From those changings and developments mass media means have being effected mostly. The newspapers which are effective and extremely important for the mass media have being effected from the tecnological developments, and have being suffered some diversities as the result of Internet's development In this research as the basic subject is accepted news informing was focused on Internet Journalism At the first section of the researching Internet was taken up with all its dimensions. At the second section the historical development of the journalism was mentioned. At the third section the new conceptions which were brought into the area of journalism and news informing by Internet, are researched. At the fourth section the Internet applications in Türkiye and the impressions about the future of the journalism had taken place. The aim of mis thesis; is to examine the changing and developing mentality of the journalism, and to show and give the views where the journalism is going to?. Nowadays the discussions ara held on either The Internet Journalism tkes the place of The Traditional Journalism or not, it has been studied to bring the changings in the journalism mentality forward, and to establish the qualities of the journalism of the future.