Hizmet pazarlamasında fiyat ve hizmet kalitesi bilincinin oluşturulması: Cep telefonu markaları üzerine bir araştırma
Making the consciousness of price and service guality in service marketing
- Tez No: 135104
- Danışmanlar: PROF. DR. REZAN TATLIDİL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 284
Özet
ÖZET: Hizmet sektörü, başta Amerika Birleşik Devletleri olmak üzere tüm dünyada 1970' li yılların ortalarından sonra hızla büyüyen bir sektör haline gelmiştir. Hizmet sektörünün ülke ekonomileri içindeki önemi giderek artmaktadır. Günümüzde hizmet sektörünün öneminin artması, hızla gelişen teknolojilerin ve yeniliklerinde bu sektörde görülmesine neden olmaktadır. Hizmet sektörü üçünde son on yılda üzerinde durulan ve giderek önem kazanan sektörlerden biri bilgi ve iletişim teknolojileridir. Bilgi ve iletişim teknolojilerindeki yenilikler tüketim alışkanlıklarını değiştirmekte ve toplumu bilgi toplumuna dönüştürmektedir. Hizmet sektörünün öneminin gittikçe artması, değişen istek ve ihtiyaçlara cevap verebilmek için, hizmet pazarlamasının önemi de artmaktadır. Bu çalışmanın amacı, hizmet sektörü, hizmet pazarlaması, fiyat ve hizmet kalitesi konularında bilgi verilmesi, mobil iletişim hizmetine yönelik tüketicilerin fiyat ve hizmet kalitesi bilinçlerinin ölçülmesi ve bu sektörde faaliyet gösteren kişi / kurumlara hizmet kalitelerini yükseltmeleri için tüketicilerin isteklerine göre yapmaları gerekenler konusunda önerilerde bulunmaktır. Alan araştırmasında üniversite öğrencileri üzerinde anket çalışması yapılmıştır, tüketicilerin kullandıkları cep telefonu ve abonesi oldukları GSM hizmetinin fiyatları ve hizmet kalitesi hakkında bilinçleri ortaya konulmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT: Service sector has been a developing sector after the mid 1970' s at first in the United States of America. The importance of service sector in national economies is increasing day by day. Nowadays this increasing casuses, the fast developing technology and improvement in service sector. Information and communication sectors are the first ones which are focused on and gaining importance at in last ten years of service sector. The improvement in information and communication technologies changes the consume habits and the society into information society. The increasing of the importance of service sector, causes the increasing of service marketing' s importance for responding the changable desires and needs. The purpose of this study is giving information about service sector, service marketing, price and service quality, the evaluating of price and service quality consciousness of mobile communication service consumers and is giving advices to people or corporations, who are in this sector, what should be done according to the desires of consumers to be able to increase the service quality. In this study, questionnaries are applied on university students, consciousness about the price and service quality of the mobile telephone and GSM, which are used by consumers, is tried to be determined.