Darü't-Ta'lim-i Musiki Cemiyeti
Dar't-Ta'lim-i Musiki Society
  1. Tez No: 135106
  2. Yazar: EMEL SUNA ADIYAMAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. M HAKAN CEVHER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Müzik, Music
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Bilimler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 413
Özet
Türk Müziği tarihinin Oluşum Dönemi' nden günümüze kadar birçok değişim yaşamıştır. Bu değişimdeki etkenlerden biri de kurumsallaşma çalışmalarıdır. Çoğu gayrı resmi olarak kurulan bu oluşumlar içinde müzik cemiyetlerinin büyük önemi vardır. 1908 yılından sonra Türkiye topraklan içinde birçok müzik cemiyeti kurulda Bunlardan biri olan DMC'nin kuruluşundan kapanmasına kadar yapılan çalışmalar, dönemin müzik hayatma etkileri ve emeği geçenlerin biyografilerini içermek üzere bu tez gerçekleştirilmiştir. Müzik cemiyetlerinin önemini belirtmek için ilk kurulduğu dönemdeki müzik tarihini özetle anlatmak gerekir. III. Selim tahttan ayrılıp II. Mahmut yerine geçtikten sonra (1826), saray askeri müzik takımı olan Mehterhane kaldırıldı ve yerine Muzıkay-ı Hümâyûn kuruldu. Böylece o tarihe kadar uygulamada yalnız GTM varken artık Batı Müziği öğeleri de Türk müzik kültürü içinde varolmaya başladı. II. Meşrutiyetten sonra Saray teşkilatı çok küçültüldü. Mızıkay-ı Hümayun da saray orkestrası durumuna düştü. Bu döneme kadar Saray Müziği olarak bilinen GTSM artık saray dışmda yapılmaya başlandı. Bu müzik ile ilgilenen insanlar bir araya gelerek cemiyetler kurmaya ve çalışmalarını burada sürdürmeye başladılar. Böylece ilk okullaşma hareketleri de başlamış oldu. DMC 1916 yılında Fahri kopuz başkanlığında Kemani Reşat Erer, Neyzen İhsan Aziz Bey ve Kanuni Ama Nazım Bey tarafından kuruldu. Cemiyete kısa sürede Kemani ve Udi Haşim Bey, Tanburi Ahmet Neşet Bey, Hanende Cemal Çalan, Hanende Sıtkı Bey, Kanuni ve Hanende Reşat Bey de katılarak icracı veya öğretmen olarak görev aldılar. Müzikolog Sadettin Arel, Dr. Subhi Ezgi ve tanınmış birçok müzisyen de bu cemiyette çalışmalarda bulundular. Yapılan derslerle çok sayıda öğrenci yetiştirildi. Kurulan heyet ile yurt içinde, Kahire ve Berlin'de birçok konser gerçekleştirdi. Berlin'de 221 adet plak kaydı yapıldı. Kitap ve nota yayınları yapıldı. 200 den fazla nota yazıldı. Bulunabilen notaların tıpkı basımlarının kopyalan eklerde okuyucuya sunulmaktadır. Tanburi Cemil Bey ve İzak İlgazi Külliyatı yayınlandı. Cumhuriyetten sonra uygulanan kültür politikasından ve radyoların kurulmasından etkilenen cemiyet çalışmalarım azalttı. Fahri Kopuz ve diğer bazı üyelerinin radyolara geçmesinden sonra 1939 yılında kapandı.
Özet (Çeviri)
Traditional Turkish Art Music been changed a lot from the begining period until now. One of the reasons of this changing is associationity study. The musical associations which the big part of it founded unofficially have big importance. Since 1908, a lot of musical associations have been founded. In order to give the information on the studies which have been done by Dârü't-Ta'lîm-i Mûsik Society which is the one of these associations, from the begining to the closing, its effects to the musical life of the period and the bibliographies of the members, this Master Thesis Study has been done. hi order to understand the meanings of the musical associations, it is necessary to examine briefly the history of the music at the first period of these associations. At the period of II. Mahmut after III. Selim, (1826),“Mehterhane”which was the military music group of palace had been removed and“Muzıkay-ı Hümâyûn”was established. While there was only Traditional Turkish Music on the practice, western music also existed on the Turkish music culture after that. The organization of the Palace has been reduced after the announcement of the II. Constitutional Government and the position of Mızıkay-ı Hümayun also reduced to the Palace Orchestra. Traditional Turkish Art Music which was known as Palace Music until this period started to went out the palace. The people interested in this music type, joined together and started to establish musical associations and been continued their studies there, so the first school studies has been started. Dârü't-Ta'lîm-i Mûsikî Society has been founded on 1916, on the leadership of Fahri Kopuz by violinist Reşat Erer, ney player İhsan Aziz Bey and kanun player Ama Nazım Bey. Violinist and ud player Haşim Bey, Tanbur player Ahmet Neşet Bey, singers Cemal Çalan, Sıtkı Bey, singer and kanun player Reşat Bey have been the first members whether performer or teacher. Musicoîog Saadettin Arel, Dr. Suphi Ezgi and many femous musicians worked on there. Dârü^Ta'lîm-i Mûsikî Society educated a lot of students and hold the performances at Cairo and Berlin. 221 Discs were recorded in Berlin. Books and notes have been published. More than 200 notes written. The whole works of Tanburi Cemil Bey and İzak İlgazi have been published. The associations had been affected by the cultural politics and establishment of the radios after the republic founded and decreased its studies and closed on 1939 because of Fahri Kopuz and some of the other members passed to the radio.