Post-fordist ekonomik örgütlenmenin sosyal ve kültürel belirleyenleri: KOBİ örneği
The Social and culturel determinants of post-fordist economic organisation: A study based on SMSs
- Tez No: 135110
- Danışmanlar: PROF. DR. ERCAN TATLIDİL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 295
Özet
ÖZET Küreselleşme sürecinde gelişmekte olan ülkelerin yeni üretim süreçleriyle bütünleşme yollarının belirlenmesinin önemi artmaktadır. Küreselleşmeyle birlikte değişken pazarlara ve tüketici taleplerine uyum sağlayabilmenin yolu Postfordist esnek üretim anlayışıyla belirginleşmektedir. Bu bağlamda araştırmanın amacı Mersin ve Adana Bölgesi 'nde konfeksiyon sektöründeki KOBİ girişimcilerinin ve üretimin Postfordist esnek üretim örgütlenmeye yakınlığının sosyal ve kültürel dinamiklerle ele alınmasıdır. Bu amaç çerçevesinde Mersin ve Adana Bölgesi 'nde konfeksiyon sektöründe yer alan 140 firma girişimcisiyle bir alan araştırması gerçekleştirilmiştir. Girişimcilerle yüzyüze görüşmeler yapılmış ve anket formu uygulanmıştır. Araştırma yer alan KOBİ' ler emek istihdamı, firmalararası ilişkiler ve teknolojik düzeydeki uygulamaları ile esnek üretim örgütlenmesine uyum sağlayabilmektedir. Girişimciler tarafından gerçekleştirilen bu uygulamalar, girişimcilerin demografik özelliklerinden etkilendiği gibi, sosyal sermaye olarak kültürün belirleyiciliğinde şekillenmektedir. Özellikle emek istihdamı ve firmalar arası ilişkiler bölgedeki yerel kültürün belirleyiciliğini artırmaktadır. Girişimciler esnek üretim örgütlenmesine uyum sağlayabilmede süregelen sosyal ve kültürel dinamikleri organizasyonla bütünleştirmektedir. Esnek üretim örgütlenmesinde önem taşıyan ve KOBİ'ler arasında kollektif etkinliğe yol açan işbirliği ve dayanışma eğilimleri, informel ilişkilerle desteklenmektedir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY The importance of the determination of the ways of integration of the developing countries with new production processes is increasing throughout the globalisation process. By the globalisation, the way to accommodate to variable market and consumer demands is crystallized as the Post-Fordist flexible notion of production. The purpose of the research in this context is to investigate the proximity of SME entrepreneurs at the clothing sector and the production in the Province of Mersin and Adana to Postfordist flexible organization of production with social and cultural dynamics. Within this framework, a field research has been conducted with 140 entrepreneurs from the clothing sector of the Province of Mersin and Adana. Face-to- face interviews have been conducted and a questionnaire format has been implemented. SMEs of the research are well accommodated to the flexible organization of production with their practises of labour employment, interfirm relations and technological level. These practises implemented by the entrepreneurs have been affected by the demographical properties of the entrepreneurs and forged by the determinism of the culture as the social capital as well. Especially labour employment and interfirm relations have increased the determinism of the local culture. The entrepreneurs have integrated the social and cultural dynamics with the organization that is ongoing in accommodating to the flexible organization of production. The tendencies of collaboration and solidarity engendering collective activities among SMEs and which bear importance in the flexible organization of production are supported by informal relations.