Amik Ovası erken ve orta Kalkolitik Dönem keramik kültürleri
The Ceramic sultures during the early and middle Chalcolitic Periods in the Amuq plain
- Tez No: 135109
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLRİZ KOZBE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Arkeoloji, Archeology
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 356
Özet
ÖZET“Amik Ovası Erken ve Orta Kalkolitik Dönem Keramik Kültürleri”başlıklı bu tezde, yaklaşık 1400 yıllık bir süreci kapsayan Amik Kronolojisi C, D ve E evrelerinin kültürel değişimi çanak çömlek temel alınarak anlatılmıştır. M.Ö. 5700'e tarihlenen Amik C Evresi, Erken Kalkolitik Dönemi temsil eder ve geniş yayılım gösteren Halaf Kültürü ile ilişkilendirilir. Bu dönemde Amik Ovası'nın karakteristik mal grupları, Koyu Yüzlü Açkılı Mallar, Koyu Yüzlü Açkısız Mallar, Yerel Boyalı Mallar ve Halaf Boyalı Mallar'dan oluşmaktadır. Amik D Evresi, M.Ö. 5200-4800 yıllarına tarihlenerek Halaf-Ubaid Geçiş Dönemi'ni veya başka bir deyişle Erken Kalkolitik Dönem'den Orta Kalkolitik Dönem'e geçişi temsil etmektedir. D Evresi, iki kültür arasındaki geçişi verdiği için çok çeşitli mal grubu içermektedir. Koyu Yüzlü Açkılı Mallar, Devetüyü Renkli Basit Mallar, Pişirme Kapları, Silme Açkılı Mallar, Kırmızı Boya Astarlı Mallar, Yerel Boyalı Mallar, Halaf Boyalı Malları, Oluk ve Boya Bezemeli Mallar, Geçiş Evresi Boyalı Malları (Tek Renkli Boyalı Mallar, İnce Çizgili Boyalı Mallar, Çift Renk Boyalı Mallar), Ubaid-benzeri Tek Renk Boyalı Mallar ve Ubaid-benzeri Çift Renk Boyalı Mallar, Amik D Evresi mal gruplarım meydana getirmektedir. M.Ö. 4800-4000 yıllarına ait Amik E Evresi, aynı zamanda Orta Kalkolitik Dönem ve aynı zamanda Ubaid Dönemi olarak da tanımlanmaktadır. Bu dönemde Amik Ovası' nm tümüyle Ubaid Kültürü' nün etki alanına girdiği görülmektedir. Koyu Yüzlü Açkılı Mallar, Eski Tip Pişirme Kapları, Yeni Tip Pişirme Kapları, Basit Mallar, Ubaid-benzeri Tek Renk Boyalı Mallar ve Ubaid-benzeri Çift Renk Boyalı Mallar, Amik E Evresi' nde yerel kültürün ve Ubaid Kültürü' nün etkisini yansıtan mal gruplarıdır. Bu tezde, Amik Kronolojisi C-E evrelerinde görülen mal gruplarının detaylı olarak incelenmesi sonucunda Amik Ovası'nın Erken ve Orta Kalkolitik dönemlerdeki kültürel görünümüne ulaşılmıştır. Buna göre, söz konusu zaman diliminde Amik Ovası Güney ve Kuzey Mezopotamya kaynaklı Halaf ve Ubaid gibi iki güçlü kültürün etki alanına girmesine rağmen yerel özelliklerini büyük ölçüde korumuştur. Nitekim bu durum, Amik C-D evreleri keramik kültürlerinde izlenmektedir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In this research titled“The Ceramic Cultures During the Early and Middle Chalcolitic Periods in the Amuq Plain”, the cultural changes that were assessed in the Early and Middle Chalcolitic Periods are based on the ceramic sequence from Amuq sites. Early and Middle Chalcolithic Periods covering a time span of circa 1400 years corresponds to C, D and E Phases of the Amuq Chronology. Amuq Phase C dating to 5700-5200 BC represents the Early Chalcolithic Period and in other words it is related to Halafian Period. Among the characteristic ware groups of this period in Amuq Plain are Dark Faced Burnished Ware, Dark Faced Unburnished Ware, Local Painted Ware and Painted Halaf Ware. Amuq Phase D dating to 5200-4800 BC represents the transition from the Early Chalcolithic Period to the Middle Chalcolithic Period. This period is also named as a transitional period from Halaf to Ubaid. Phase D consists of a large amount of ware groups such as Dark-faced Burnished Ware, Buff Simple Ware, Cooking-Pot Ware, Wiped-Burnish Ware, Red- Wash Ware, Local Painted Ware, Halaf Painted Ware, Corrugated Painted Ware, Transitional Painted Ware, Ubaid-Like Monochrome Painted Ware and Ubaid-like Bichrome Painted Ware. Amuq Phase E (4800-4000 BC) is called either Middle Chalcolithic or Ubaid Period. In this period one may see that Amuq Plain is heavily under the influence of Ubaid Culture. Dark-faced Burnished Ware, Old Cooking-Pot Ware, New Cooking-Pot Ware, Simple Ware, Ubaid-Like Monochrome Painted Ware and Ubaid-like Bichrome Painted Ware are the ceramic groups which reflect both local traits and Ubaidian influence in the pottery production during this phase. The detailed analysis of the pottery from Amuq C, D and E phases has also shown the importance Amuq due to its geographical position and the cultural interaction of the Amuq Plain. However, the Amuq sites of both the Early and Middle Chalcolithic Periods have been maintained the local traits in their ceramic production although they were influenced from two extensive Mesopotamian cultures, namely Halaf and Ubaid.