Emek sürecinde esneklik ve Türk emek piyasası
Flexibility in labour process and Turkey labour market
  1. Tez No: 122289
  2. Yazar: ERKAN AYDOĞANOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BERRİN CEYLAN ATAMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 149
Özet
ÖZET Kapitalist üretim süreci, üretim ilişkileri ve emek sürecinin birliğini ifade itmektedir. Emek süreci, merkezi bir kavram olarak, kapitalist üretim ilişkilerine kuramsal bir anlam yüklemektedir. Emek sürecine ilişkin olarak yapılan her inceleme iyili zamanda, kapitalist üretim ilişkilerinin analizi anlamına gelmektedir. 1960'lann sonu ve 1970'lerin başında, hemen hemen tüm ileri sanayileşmiş ilkeler, İkinci Dünya savaşı sonrası döneme uyumunu ilk olarak emek kontrolü ve çitle üretimi ile sağlamaya çalışmıştır. Post-Fordist dönem esnek üretim, esnek çalışma, esnek emek örgütlenmesi vb. kavramlarla açıklanmaktadır. Post-Fordizm, çitle üretimi ve piyasaların katılığının eleştirisi üzerinde yükselmektedir. Esneklik ve katılık post-Fordist dönemin en tartışmalı kavramlarıdır. Esnekliğin varlığı ise, esneklik ve katılığın emek piyasalarında özel bir birlikteliğine bağlıdır. Söz konusu çalışmanın birinci bölümünde post-Fordist kuramlar, benzerlik ve farklılıkları ile açıklanmaktadır. Post-Fordist tartışmaların merkezinde başlıca üç kuramsal yaklaşımın olduğu kabul edilir. Bunlar Esnek uzmanlaşma yaklaşımı, Tekno-ekonomik Paradigma yaklaşımı ve Düzenleme yaklaşımıdır. İkinci bölümde sanayileşmiş ve sanayileşmekte olan ülkelerin emek piyasaları incelenmektedir. Bu ülkelerin incelenmesi esneklik uygulamalarının pratiğinin görülebilmesi açısından önem taşımaktadır. Üçüncü bölümde Türkiye emek piyasası incelenmektedir. Türkiye, sanayileşmekte olan ülkelerin emek piyasalarındaki durumun anlaşılabilmesi açısından ayrı bir önem kazanmaktadır. Sonuç olarak, bu çalışmanın temel hipotezi, emek sürecinde yaşanan dönüşümün sadece teknik bir değişimden ibaret olmayıp, aynı zamanda, toplumsal ilişkilerin üretiminin değişiminden kaynaklandığıdır. Bu durum emek süreci çalışmasının, sadece teknik açıdan yaşanan değişimin incelenmesi değil, aynı zamanda, toplumsal ilişkilerin üretiminde yaşanan dönüşümün incelenmesi olduğunu ifade etmektedir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Capitalist production process is the unity of relations of production and labour process. Labour process, as a central concept, gives theoretical expression to capitalist relations of production. It is a central concept because it defines the economic form which is appropriate. The starting point of any investigation of the labour process is therefore an analysis of the capitalist relations of production. In the late 1960s and early 1970s, almost all the advanced industrial countries responded to the first distruptions of the post war period by trying to reinforce the existing system of labour control and mass production. The post-Fordist period has been explained concepts of flexibility, flexible production, flexible work, flexible labour organisation etc. Post-Fordism has been raised from the critisizm of the mass production and the rigidity of the markets. Both flexibility and rigidity are controversial concepts in the post-Fordist period. The existence of flexibility depends on a specific combination of flexibility and rigidity in labour markets. Flexibility is a key concept in the labour process, in terms of transformation and change in the structure on organization of labour. In chapter one of this study, theories of post-Fordism are explained with their smilarities and differencies. It is commonly accepted that three theoretical approaches lie at the heart of the post-Fordist debate. These are the Flexible Specialization approach, the Thecno-economic Paradigm approach and the Regulation approach. In chapter two labour markets of industrialized and industrializing countries are studied. Studying of these countries are important for to understand the practice of flexibility. Chapter three studies Turkish labour market. To study the Turkish labour market are significant to understand the conditions of labour markets of industrializing countries. As a result, the main hypothesis is this study, transformation of labour process composed of not only technical change but also changing of production of the social relations. It means the study of labour process, therefore, cannot be the investigation of only thecnical change. It is also the study of transformation of production of social relations. 149