Post-fordizm ve yerel yönetimler: Türk yerel yönetim sisteminde yaşanan değişim
Post-fordism and local government: A change ın Turkish local government system
- Tez No: 320368
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TAYFUN ÇINAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 200
Özet
Türkiye'de belediye idareleri, dünya genelinde yaşanan değişimlerden açıkça etkilenmişlerdir. Özellikle son yıllarda birçok farklı konuda değişimin temelinde yer alan belediyeler, uluslararası alanda kendilerine yönelik artan ilgi nedeniyle farklı bir süreç içerisine girmişlerdir. Bu süreç, en etkin yerel yönetim birimi olarak belediyeleri, hem yönetim yapısında hem sosyal dokuda hem de edinmiş olduğu misyonlarda değişime uğratmıştır. İnsanların yönetim sistemi içerisinde kendisine en yakın konumda olan yerel yönetimler, insanların hayatında gerek çalışma koşulları gerekse yaşam koşulları açısından belli bir tür kalıbın sunulması şeklinde kendisini göstermiştir. Bu çalışmada hâlihazırda var olan ve işleyen bir ekonomik düzende belirginleşen bir üretim rejiminin belediye örgütlenmesine nasıl ve ne yönde bir etki bıraktığı konusu incelenmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Municipal administration in Turkey, was obviously affected that transition which is occur around the World. Especially last years, municipal administration, which is based on change with lots of different subject, are incured various process because of accelerating interest to them in international area. This process, the most effectively local government unit, is caused to change both management system, social structure and also given mission. Devolopment of the local government, where is very close to people in the management system, are offered to show like a definite form above the working condition or life condition. In this study, try to analyses how and what way to affect municipality organisation from economic system?s production regime, which is continue and to run.