Türkmen şairi Kemine ve şiirleri üzerine bir inceleme
A Research on Turkomen poet Kemine and his poems
- Tez No: 135135
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET TEMİZKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dünyası Araştırmaları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 282
Özet
ÖZET“Türkmen Şairi Kemine ve Şiirleri Üzerine Bir İnceleme”adlı yüksek lisans tezimiz, Önsöz, Giriş, Metinler, İnceleme, Sonuç ve Bibliyografya bölümlerinden meydana gelmektedir.“Giriş”te önce şiirlerini incelediğimiz Kemine 'nin yaşadığı döneme (1770- 1840) kadar ki Türkmen tarihi özet olarak verilmiştir. Daha sonra Kemine'nin hayatı, edebi şahsiyeti, dili ve üslubu, eserleri ile eserleri üzerinde yapılan çalışmalar tanıtılmıştır.“Giriş”ten sonra gelen birinci bölüm, Kemine'nin şiirleri ile bu şiirlerin Türkiye Türkçesi karşılıklarından oluşmaktadır. Önce her şiirin orijinal metni, hemen ardından da Türkiye Türkçesine aktarılmış şekli verilmiştir. Daha sonra gelen ikinci bölüm Kemine'nin Şiirlerinin incelendiği bölümdür. İnceleme dört ana başlık altında toplanmıştır. Bu başlıklardan ilki“Din ve Tasavvuf' tur. Bu başlık altında, Kemine'nin dini ve tasavvufi konularla ilgili düşünceleri tespit edilmiştir. Kemine'nin dini kavramlara tasavvufi kavramlardan daha fazla yer verdiği söylenebilir. İkinci başlık ”Cemiyet“ tir. Burada da şairin şiirlerinde gördüğümüz, tarihi, şahsiyetler, masal kahramanları, resmi görevliler,sosyal tabakalar (zengin,fakir) tanıtılmakta, ayrıca silahlar, değerli madenler, kılık kıyafet, yiyecek, içecek gibi unsurlar hakkında bilgi verilmektedir. Üçüncü başlık ise ”İnsan“dır. Burada, önce sevgili ve sevgilideki güzellik unsurları ile bunlar için kullanılan teşbih unsurları tanıtılmaktadır. Daha sonra aşık ve aşığa ait organlarla ilgili hayaller üzerinde durulmaktadır. Dördüncü başlık da ”Tabiaf'tır. Şairin tabiata ait unsurlardan nelere, hangi vesile ile yer verdiği, nelerle ilgi kurduğu bu başlık altında incelenmektedir. İnceleme bölümünün ardından gelen bölüm sonuç bölümüdür. Bu bölümde yapılan tez çalışması ile elde ettiğimiz sonuçlar üzerinde durulmaktadır. Kemine'nin Türkmen ve Anadolu sahası şairleri ile benzeyen ve ayrılan yönleri açıklanmaktadır. Çalışmamız, konu ile ilgili kullandığımız kaynakların sıralandığı bibliyografya bölümüyle tamamlanmaktadır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Our high-licese thesis,that named as 'A Research on Turkomen Poet Kemine and His Poems' consists of foreword,entry,texts,researchs,results and bibliography sections. In the 'entry section' the history of turkomen until the period (1770-1840) that Kemine -whose poems we studied- lived, is given as a summary. Then Xemie's life,his literary personality,his dialect and his style,his written works and studies on his written works are introduced. The first section that comes after 'entry section' consisits of Kemine's poems and their translations in Turkey Turkish..Firstly the original text of poems are given and just after their translations in the Turkey Turkish one is given. The second section that comes then researches the poems of Kemine.The research is sum up under four headlines. First of these headlines is 'Religion and Sufism'. Under this headline, Kemine's thoughts about religion and Sufism are fixed.lt can be said that, Kemine had given more importance to religional concepts than sufistic concepts. The second headline is 'society'. Here,the historical personalities,story heroes,official staffs »social layers (poor,rich) which are seen in his poems,are introduced.And also some information was given about arms,valuable mines,dresses, foods,beverages. The third headline is 'human being'.Here,first the beloved and the beauty elements of beloved are introduced with the simile elements that are used for these.Then it's pointed on the imaginations about lover and the organs of lover. The fouth headline is 'nature'. Under this headline, which elements of nature and by which means the poet gave place to these elements, what kind of things that he made connections with are studied. The section that comes after researching section is the result section. In this section it's pointed on the results that are achieved from the thesis study. The similar and different sides of Kemine and Anatolian poets are explained. Our study is completed with bibliography section,in which the resources that are used for subject are arranged in order.