Serbest zaman, ideoloji ve toplumsal düzenin yeniden üretimi
Leisure, ideology and reproduction of social system
  1. Tez No: 135136
  2. Yazar: ZAFER LEVENT YILDIR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. DİLEK YEŞİLTUNA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Genel Sosyoloji ve Metodoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 198
Özet
ÖZET Endüstri toplumları ile birlikte ortaya çıkan ve günümüze kadarki süreç içinde gittikçe artan serbest zamanın insanlar için anlamı, öncelikle çalışma zamanı tarafından belirlenir. Gerek sosyal zamanın baskısı ve gerekse de ideolojik söylemin koşullandırmışlığı içinde yaşanan serbest zaman etkinlikleri, belirleyici oranda çalışma zamanına angaje durumdadır. Çalışma zamanı dışmda kalan boş zamanın, serbest zaman dışındaki diğer dilimini oluşturan zoraki (sosyo-politik ve sosyo-kültürel yükümlülüklerin yerine getirildiği) zamanın artış hızı, boş zamanların artış hızından daha yüksektir ve serbest zaman etkinliklerinin angaje durumda olduğu bir başka zaman dilimidir. Serbest zaman etkinliklerini çeşitli kriterlere göre sınıflandırmak mümkün olduğu gibi, salt - kendisi bir serbest zaman etkinliği olmasına rağmen - oyun temelli bir sınıflandırma da yapılabilir. Bu da, oyun etkinliğinin tüm diğer etkinliklere göre ayrıcalığını gösterir ve içerdiği özellikler nedeniyle (irrasyonalite, gönüllülük, aradalık, hazcılık, tekrarlanabilme, kendinde amaçlılık, gerilim, vazgeçilebilirliği ve benzeri gibi); tüm diğer etkinliklerden farklı olarak, insanm özgür bir şekilde kendisini gerçekleştirebileceği, öz-düşünümün - kendini tanımanın - koşullarını yaratarak, zaman algısını ve ideolojik hegemonyayı deforme edebilme ve yaratıcı, özgün kurguların olanaklı olabileceği bir yaşam alanıdır. Kitle toplumu, kitle kültürü, kitle endüstrisi gibi niteliklerle karakterize edilen modern toplum, aynı zamanda boş zamanlı toplum olarak da adlandırılabilir. İletişimin çok büyük bir önem kazandığı bu toplumda iletişim ve kültür aracılığıyla, ideolojik hegemonya ve düzenin meşruiyeti sağlanabilmektedir. İnsanın toplumsal bütünle ilişkisini sağlayan popüler kültür etkinlikleri, kitlelerin bütünleşmeyi deneyimlemesidir. Bütünleşme, çalışmanın geçmişteki kutsallığını yitirmesi ve zaman olarak kısalması nedeniyle, boş zamanların ve özellikle de serbest zamanların denetlenmesine ve güdüm lenm esine yönelik gereksinmeyi yaratır. Böylece düzenin koşulları ve amaçları tümüyle doğrulanır. Öncelikle hegemonyanın varlığı, sonrasında ise yaşam alanlarını tümüyle tüketebilmesinin olanaksızlığı düşünüldüğünde, bir karşı-hegemonya olasılığı da her zaman söz konusudur. Bu noktada farklı bir başarı ölçümü ile kendi saptadığı hedeflere yönelik tasarımlara ve gerçekleştirme gücüne sahip özerk insanlar toplumu tartışılmalıdır. 189
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The meaning of leisure, which came about with the start of industrialization and continually increased up to now, is determined primarily by the work-time. To a significant degree, the leisure activities, which are conducted under the constraints of social times and in line with the prescriptions of the ideological discourse, are decided by the work-time. The free-time, defined as the time not spent on work, is composed of leisure and routine-time which is spent to comply with social, political and cultural obligations. Compared to free-time, the routine-time, which is another determinant of leisure activities, is increasing at a faster speed. Although it is possible to classify leisure activities according to a number of criteria, a classification based purely on games, though games in themselves are leisure activities, can be done. This, in effect, signifies that games are uniquely separate and distinct activities with respect to all others. Games, owing to their intrinsic properties, e.g. irrationality, volunteerism, sociability, hedonism, repeatability, goal-orientedness, tension, abandonability, and unlike all other activities, present themselves as a segment of life where one can freely self-realize. Also, by providing the conditions for self-reflexivity, games offer an environment where the ideological hegemony and the usual concept of time can be distorted and creative and original constructs can be generated. The modern society, commonly characterized by attiributes such as mass-society, mass- culture or mass-industry can also be described as the society of free-time. In this modern society, where communication gains great importance, ideological hegemony and the legitimacy of the system can be ensured through propagation of cultural norms and values by mass media. Popular cultural activities which provide for the individual to join the society are in fact societies trials at integration. As the past sacredness of work erodes and work-time becomes shorter, integration necessitates the overseeing and regulation of free-time and especially the leisure. This way, the system's conditions and goals are justified. Assuming first the existence of hegemony and the impossibility of it chocking all segments of life simultaneously, the potential existence of an anti-hegemony becomes a possibility. At this juncture, the discussion should be on societies composed of independent individuals who, armed with a different measure of success, posses designs aimed at self-appointed goals and the ability to realize those designs. 190