Gülzar-ı Müsiki çeviriyazımı ve incelemesi
Transcription and study of Gülzar-ı Müsiki
  1. Tez No: 135144
  2. Yazar: ŞEBNEM COŞKUN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. M. HAKAN CEVHER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Müzik, Music
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Bilimler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 684
Özet
Yapmış olduğum bu çalışma üç bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde Gülzâr-ı Mûsikî adlı eserin yazan Hasan TAHSİN' in hayatı ve eserleri yer almaktadır. İkinci bölümde Gülzâr-ı Mûsikî adlı eserin çeviriyazımında izlenen yöntem ve Gülzâr-ı Mûsikî' nin çeviriyazımı yer almaktadır. Üçüncü ve son bölümde ise H. TAHSİN'in yazmış olduğu Gülzâr-ı Mûsikî adlı eserdeki makam tarifleri, usûl tanımları ve güftelerin incelenmesi yer almaktadır. Bu çalışmanın sonucunda, Gülzâr-ı Mûsikî adlı kitapta yer alan makam tarifleri ve usûl açıklamalarına bakıldığında yetersiz ve eksik, içerisindeki güfteler incelendiğinde ise oldukça kapsamlı ve önemli bir eser olduğu ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
This study which I have done consists of three parts. In first part, the life and works of Hasan Tahsin, who is the writer of the masterpiece that is named as Gülzâr-ı Mûsikî, take place. In second part, the method which was followed during the transcription of the masterpiece“Gülzâr-ı Mûsikî”and the transcription of Gülzâr-ı Mûsikî take part. In third and last part, descriptions of the tunes, definitions of ritms and the study of lyrics which are in Gülzâr-ı Mûsikî written by Hasan Tahsin take place. As a results of this study; it is realized that when the descriptions of tunes and the definitions of ritms which are in Gülzâr-ı Mûsikî are examined, the work is insufficient and lacking but when the lyrics in it are examined, it is very comprehensive and important work.