Kurum kültürünün değiştirilmesinde iletişimin rolü
  1. Tez No: 135143
  2. Yazar: PINAR OCAK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BERİL AKINCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halkla İlişkiler, İşletme, Public Relations, Business Administration
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 184
Özet
TÜRKÇE ABSTRACT KURUM KÜLTÜRÜNÜN DEĞİŞTİRİLMESİNDE İLETİŞİMİN ROLÜ Kurumda insanların nasıl davranması ve birbirini nasıl etkilemesi gerektiğini] biçimlendiren, işlerin nasıl yapıldığını gösteren paylaşılan inançlar, tutumlar, tahminler vej [beklentiler modeli olarak görülen kurum kültürünün değiştirilmesinde iletişim oldukça fazla önem kazanmıştır. Günümüzde gerçekleşen globalleşme süreciyle birlikte kurumlar arasında rekabet de \ gün geçtikçe artmış, bu doğrultuda da kurumların güçlü kurum kültürü oluşturabilmeleri de l kurum kültürünün değiştirilmesini zorunlu hale getirmiştir. Çünkü kurumlar arasındaki rekabet sadece ekonomik boyutta değişikliği getirmemekte, kurumların kültürlerinin değiştirilmesine kadar gitmektedir. Artık kurumlar günümüzde birçok yönden yarış içine girmişlerdir ve bu da kurumları farklı arayışlara sokmuştur. Kurumlar işte bu durumda, güçlü, ayrıcalıklı bir kurum kültürü yaratabilmek arayışlarına girmişlerdir. Çünkü güçlü bir kurum kültürüyle iletişim arasında doğru orantı vardır. İşte bu yüzden kurum yöneticileri, ileticimin önemini benimseyip, önemseyip bu doğrultuda daha fazla kararlar almalıdır. Kurum kültürünün değiştirilmesinde iletişimin rolünü ön plana çıkardığı bu tezin ilkj bölümünde; kurum kültürünü daha anlaşılır kılabilmek için çeşitli tanımlarına yer verilmiş ve! bunun yanında baskın-alt kültür ve güçlü-zayıf kültür kavramları üzerinde durulmuştur. İkincil bölümde; kurum kültürünün değiştirilmesi alt başlığı altında, kurum kültürünün değiştirilmesi sürecinde kültürel analiz ve spesifik eylem, önerilerden; bunun yanında kurum kültürünün değiştirilmesinde gösterilen direnç ve stratejilerden bahsedilmiştir. Üçüncü bölümde ise; öncelikle örgütsel iletişimin tanımıyla beraber, örgütsel iletişim süreci, örgütsel iletişimini ı j genel amaçları ile örgüt içi iletişimin ve halkla ilişkilerin kurum kültürünün değiştirilmesinde! I i Önemi incelenmiş. Bunlara ek olarak da, kurum kültürünün değiştirilmesinde iletişimini önemine örnek teşkil edecek şekilde bir kurumun analizi yapılmıştır. i Sonuç bölümünde ise; çalışma hakkında genel bir değerlendirme yapılmış ve konununj öneminden hareketle kurum kültürünün değiştirilmesinde iletişimin önemi göz önünde; tutularak, kurum yöneticilerine ve iletişimcilerine öneriler getirilmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
İNGİLİZCE ABSTRACT : THE ROLE OF COMMUNICATION TO CHANGE THR CULTURE OF AN INSTITUTION Communication has gained a great deal of importance to change the cult of an institution shoping the behaviours of the people in the group and showing how to affect them each other and also being seemed as a model of shored beliefs, manners and expectations and estimations which show how to be done the work. Today the competition between companies has raised more with the process of the globalizastion. In this sence, the companies creating an effective cult of the institution need to change the cult. The competition between the firms it also effectes the cult of the companies. Now companies are in a race in many ways, and it leads them to look for something different from the others. So, the firms try to create a distinguisted culture because there is a right proportion between a strong firm cult and communication. That's why the managers of the firm have to notice and accept the the prominence of communication and they need to make a decion on this direction. In the first part of the thesis that stress the role of the thesis that stress the role of the communication to change the culture of the institution is given a place for various definitions to make the cult more understandable and stersed on the concepts of supeior and inferior cultures and strongs and weak cultures. In the second section under the subtitle of changing the culture of the inştititution, it is shown a cultural analysis in the process of changing the culture of the institution. In the third part, with the definition of organized communication, its analyzed the organizational process of communication in the organization and public relations to change the culture of the institution. In addition to them, a firm is analayzed as an example to support the idea of the promience of the culture of the institution. In the conclusion, it's made a general avaluation on the work and firm managers and communicators have been given some advice and suggestion by stressing the importance of the communication to change the culture.