Osmaniye halk hikayeleri üzerinde bir araştırma
A Research on Osmaniye folk tales
  1. Tez No: 135151
  2. Yazar: TUĞBA KAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FİKRET TÜRKMEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halk Bilimi (Folklor), Türk Dili ve Edebiyatı, Folklore, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Halk Bilimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 404
Özet
ÖZET Çalışmamızda, Osmaniye yöresinden derlediğimiz halk hikâyeleri bir araya getirilmiş ve bu hikâyelerin incelemesi yapılmıştır. Osmaniye yöresine ait halk hMyelerinin incelenmesinden önce derlediğimiz hikâyelerin çevre ile bağlantısı göz önüne alınarak çalışmamızın ilk bölümünde Osmaniye ve çevresinin tarihi, ekonomik, kültürel ve sosyal durumu hakkında bilgi verilmiştir. Bu bölümde ayrıca Türkiye'deki halk hikâyeleri ve halk hikâyeciliği üzerinde durulduktan sonra kendi çalışmamızın tanıtımı yapılmıştır. II. Bölüm'de tür olarak halk hikâyesi ele alınmış ve bu bölüm“Kısa Hîkayeler”ve“Hikâyelerin Oluşumu”başlıkları akında ikiye ayrılmıştır.“Kısa Hikâyeler”başlıklı bölümde klâsik halk hikâyelerinin sınıflandırılmaları verildikten sonra kısa hikâyelerin tanımı, özellikleri ve sınıflandırılmaları hakkında bilgiler verilmiştir.“Hikâyelerin Oluşumu”başlıklı bölümde ise hikayelerdeki olayların yaşandığı tarih ve çevre ele alınmıştır. m. Bölüm'de Osmaniye yöresinden derlediğimiz halk hikâyelerinin yapı bakımından incelemesi yapılmıştır. IV. Bölüm'de hikayelerdeki şiirlerin konulan ve şiirlerin kimler tarafından söylendiği tespit edilmiştir. Ayrıca şiirlerin kafiye, redif ve ölçüleri incelenmiştir. V. Bölüm'de hikâyelerde geçen motifler, Stith Thompson'ın motif indeksinden yararlanılarak tespit edilmiş ve motifler numaralarıyla beraber verilmiştir. Sonuç bölümünde ise Osmaniye yöresinden derlediğimiz halk hikâyelerinin metinleri verilmiştir. Osmaniye yöresine ait halk hikâyelerinin tespit edilerek incelenmesinin bundan sonra yapılacak çalışmalara önemli katkılarının olacağını düşünmekteyiz. Özellikle Cumhuriyet döneminde ilgi odağı olmaya başlayan ve günümüzde yoğunlaşan halk hikâyelerini derleme ve inceleme çalışmalarına yaptığımız çalışma ile katkı sağlamak hedeflenmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In this study that is called“A Research On Osmaniye Folk Tales”, folk tales collected from Osmaniye region are gathered together and these tales are investigated extensively. In the first part of this study, an explanation about historical background, economic, cultural and social positions of Osmaniye and of the area around there is presented before searching the folk tales concerning Osmaniye region because of taking into consideration the relationship between environmental properties and folk tales. Besides, after minstrelsy of folk tales in Turkey have been mentioned concisely, our research is shortly introduced. In the second part, the type of folk tales is evaluated and this part is divided into two sections under the headings of“Short Tales”and“Formation Of The Tales”. In the former section, not only the classifications of classic folk tales are presented, but also definitions, properties and classifications of them are demonstrated. In the latter, the dates and surroundings of the events taking place in the tales are described. In the third part, folk tales collected from Osmaniye region are examined according to their structural formation. In the fourth part, the subjects of the poems m folk tales and minstrels of these poems are fixed. Also, rhymes, redifs and prosodies oh these poems are examined. In the fifth part, motifs in tales are designated by using Stith Thompson's motif indices and motifs are given with their numbers. In the last part, the texts of folk tales collected from Osmaniye region are presented in detail. In conclusion, we think that this research on folk tales related to Osmaniye region will assist in the other studies. It's especially aimed with this study to give some help to the studies on collecting and investigating folk tales which have started İn Republican era and become dense nowadays.