Televizyon reklamlarının ideolojik boyutunun göstergebilimsel analizi
The Semiological analysis of the ideological dimension of the television advertisements
- Tez No: 135152
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NİMET ÖNÜR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Radyo-Televizyon, Radio and Television
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 240
Özet
Türkçe Özet“Televizyon Reklamlarının İdeolojik Boyutunun Göstergebilimsel Analizi”adlı tez dört bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde, ideoloji kavramı ele alınmaktadır. İdeoloji kavramı hakkında üzerinde uzlaşmaya varılan belirli bir yaklaşım bulunmadığından farklı ideoloji kuramlarına değinilmektedir. Tezin kuramsal altyapısı Marksist teoriyi dayanmakla birlikte Gramsci, Althusser, Laclau ve Mouffe, Hail, Thompson, Therborn ve Habermas'ın teorileri de analize dahil edilmiştir. İkinci bölümde, göstergebilim ve ideoloji ilişkisi üzerinde durulmaktadır. Toplumsal gerçekliğin kurucusu olarak dil, ideolojinin işlediği alan olarak kabul edilmektedir. Buradan hareketle göstergebilimsel çözümlemenin anahtar kavramları ele alınmıştır. Aynı zamanda söylem, dil ve ideoloji ilişkisi farklı kuramsal çerçeveler ışığında değerlendirilmiştir. Medya söylemi, medya kültürü ve reklamın söylemi konulan toplumsal, siyasal ve ekonomik bağlamla ilişkilendirilerek aktarılmaktadır. Üçüncü bölümde, kapitalizm, tüketim toplumu ve ideoloji ilişkisi incelenmektedir. Kapitalizm ve sanayileşme ile birlikte yaşanan toplumsal değişme sonucu modernizmden postmodernizme, kitle toplumundan tüketim toplumuna geçiş süreci ve bu süreçte kitle iletişim araçlarının ve reklamların rolü değerlendirilmektedir. Toplumun her alanına hakim olan tüketim kültürü, değişen tüketici davranışları ve bireyin kimlik oluşumu ele alınmaktadır. Bunun yanı sıra reklamın ideolojisi ve ideolojik işlevlerine değinilmektedir. Dördüncü bölümde 1-16 Mart 2003 ile 14 - 27 Nisan 2003 tarihleri arasında; ATV, Star Tv ve Kanal D' de prime time' da yayınlanan televizyon reklamları analiz edilmektedir. Beyaz eşya, otomobil, banka ve kredi kartı olmak üzere 4 adet reklam çözümlenmiştir. Oluşturulan model, biçimsel ve içeriksel çözümlemeye dayanmaktadır. Elde edilen bulgular reklamın kapitalist ideolojiyi sürdürme ve yemden üretme işlevi temel alınarak yorumlanmaktadır. 233
Özet (Çeviri)
English Abstract The thesis named“The Semiological Analysis of the Ideological Dimension of the Television Advertisement”is consisting of four chapters. In the first chapter, the notion of ideology is examined. Since there is no agreement on an approach about the ideology concept, different kinds of ideology notions are being discussed. Although the theoretical in infrastructure of the thesis is based on Marxist theory, Gramsci, Althusser, Laclau, Mouffe, Hall, Thompson, Therborn and Habermas's theories are also being added to the study. In the second chapter, the connection between semiology and ideology has been studied on. The language, formative of the social realism is being accepted as a field where the ideology works. Therefore, the key concepts of semiological analysis are handled. At the same time, language, ideology and discourse connection is being examined under different theoretical aspects. The topics of media discourse, media culture and the discourse of the advertisements, are being clarified by connecting the social, political and economic topics. In the third chapter, capitalism, consumption society and ideology connection is examined. As a result of actual social variation under capitalism and industrialization, the occurrence period from modernism to postmodernism, from mass society to consumption society and the roles of advertisements and mass communication means are evaluated. Consumption culture, dominating every part of the society, changing consumer attitudes and consisting of the person's identity are considered. Besides, the ideology of the ads and ideological functions of it are examined. In the fourth chapter, the broadcasted TV ads w.ere examined in the prime time on ATV, Star TV and Kanal D between the dates of 1-16 March 2003 and 14-27 April 2003. Four kinds of ads consisting of white-item, car, bank and credit card were being analyzed. Created model is based on formal and contentful! analysis. Getting the functions of ensuring the capitalist ideology and reproducement as the basic of advertisements is attributing the acquired inventions. 234