Türkiye'de erozyonun tarım sektörü üzerindeki etkileri ve alınan önlemler
The Influence of errosion in agriculture sector in Turkey and to take measures
- Tez No: 135156
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. YÜKSEL BİRİNCİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Politikası Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 127
Özet
Özet Bu çalışmada Türkiye'deki erozyonun boyutları ve tarım sektörünün durumu istatistik i bilgiler çerçevesinde ele alınarak incelenmiştir. Türkiye'deki erozyonun nedenleri bunun tarım sektöründe yarattığı sonuçlan değerlendirerek, erozyonla mücadele için uygulanması gereken politikalar araştırılmıştır. Ayrıca dünyanın bazı ülkelerinde erozyon sorunu ele alınarak ülkemizdeki erozyon boyutuyla karşılaştınlmıştır. Yapılan araştırmalar sonucu erozyon sorunun tüm dünyayı ilgilendiren bir global sorun olduğu kanaatine varılmıştır. Çünkü erozyon sonucu verimli topraklar aşınarak denizlere ve göllere taşınmakta, dünyanın çölleşmesine ve verimli tarım alanların yok olmasına neden olmaktadır. Erozyon sorununun önemini arttıran diğer bir sorun ise nüfus artışıdır. Doğum kontrol yöntemlerinin ve bunu yaygınlaştırmaya yönelik çalışmalarının yapılmasına rağmen, dünya nüfusu hızla artmaktadır. Artan bu nüfusun beslenmesi için gereksinim duyulan tarımsal ürünlerin üretimi erozyon nedeniyle arttınlamamaktadır. Böylece açlık, yoksulluk, sefalet ve dünyanın çölleşmesi gündeme gelmektedir. Bu nedenle, bu çalışma sonunda erozyonla mücadele için uygulanması gereken politikalar araştırılmıştır. Bu araştırmalar sonucu bir çok ülkenin uyguladığı gibi kaynak koruma politikaları üzerinde durulmuştur. Yani erozyona uğramış alanlar koruma altına alınmış ve ıslah edilmeye çalışılmıştır. Ayrıca bir çok tarımsal alan çiftçilere belli bir bedel karşılığı üretimden çekilerek koruma altına alınmıştır. Diğer yandan ağaçlandırma, orman alanların denetimi ve mera alanların ıslahı gibi politikalara öncelik verilmesi sonucu erozyonla mücadelede başarı sağlanabilir. ABSTRAC İn this study, the scale of erosion in Turkey and in Agriculture sector has been examined with statisitical data. The causes of the erosion, its social and economical effects have been assessed and the policies to prevent the erosion have been researched. According the many scientific researches it has been determined that the erosion is a global problem rather than local. This is because, as a result of the soil erosion plenty of fruitful soil erosion to the seas and lakes every year. This is lead to vanishing agricultrula soils and desertation. Another important factor that is esclating soil erosion is population growth. Although, many birth control methods have been developed and the efforts make it widespread, the population is stil growing very fastly over the World. The increase in agricultural production due to feeding of growing population results in growth in soil erosion. Therefore, famine, poverty and desertation are become important agenda in the World. Since many countries are implementing the source prevention policies in order to prevent soil erosion in this study the policies to prevent the soilö erosion have been examined. İn other words, the erosioned sites are taken under protection and trying to rehabilitate them,, the farmer paid in order to not harvest the lands. în addition, priority should be given the policies like planting trees, controlling forests, rehabilitation of pastures and it will be succesful to prevent the soil erosion. n
Özet (Çeviri)