Vergilemede çatışan amaçlar ve optimal gelir vergilemesi sorunsalı
- Tez No: 135157
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SALİH TURHAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 141
Özet
ÖZET Mirrless tarafından temeli atılan ve diğer bazı iktisatçılar tarafından geliştirilen optimal gelir vergilemesi analizi, vergilemenin çalışma şevkini kırması ile ortaya çıkan etkinlik kayıplarına karşı, vergilemede adaletin sağlanması ile yemden bölüşümünita yaratacağı kazançları en iyi dengeleyen vergi ve transfer sisteminin bulunması ile ilgili bir analizdir ve bu konuda ileri matematiksel teknikler kullanmıştır. Optimal gelir vergisi çalışmalarının kabul edilmesi ile Mirrless, 1996 yılında Nobeî Ekonomi ödülünü almıştır. Optimal vergileme, gelirin sosyal açıdan arzulanan yeniden dağılımım sağlarken, verginin etkinlik kaybını minimize edecek vergi sistemini tasarlamakla ilgilenen bir yeni yaklaşımdır. Bu nedenle optimal gelir vergisi tarifesi; marjinal vergi oranının üst gelir dilimi için 0 olmalıdır. Böylelikle en üst gelir dilimindeki birey emek arzım arttırabilir ve daha iyi duruma gelebilir, devlet de vergi geliri kaybına uğramaz. En üst gelir diliminin yakımndakiler de bu değişikliğe cevap olarak daha fazla çalışırlar, vergi geliri de artar, her iki grup da iyi duruma gelir. Bu da bir Pareto iyileştirmedir. ABSTRACT As originated by Mirrlees and developed by Mirrless and others, optimal income tax analysis provides sophisticated mathematical techniques for finding the tax and transfer system that best balances the utility gains from income redistribution against the efficiency losses from the disincentive effect of taxation. Mirrlees recently received the 1996 Nobel Prize in Economic Science in recognition of his optimal income tax work. Optimal taxation is the term used to describe a new approach to an aid corcern: the design of tax systems to minimize excess burdens while achieving a socially desirable redistribution of income. Because of this solve, the general result of optimal taxation is the marginal tax rate for the person with the highest income should be zero. Thus the top person may decide to work more and he is better off. The government has lost no revenue. Near the top elect to work more in response to the change, then they are both better off and pay more tax. This is the Pareto improvement. m
Özet (Çeviri)