Müstakimzade'ye göre bazı manzumelerin Şerhi
According to Mustakimzade, interpretetion of some poems
  1. Tez No: 135172
  2. Yazar: YAVUZ YILMAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AZMİ BİLGİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 182
Özet
Çalışmamızın konusu, 18. Yüzyılın önemli alim, şair ve yazarlarından biri olan Müstakîmzâde Süleyman Sâdeddîn Efendi'nin çeşitli şiirlere yaptığı 26 adet şerhtir. Bu çalışma ile Klâsik Türk Edebiyatında henüz üzerinde teorik bir çalışma oluşturulmamış metin şerhinin metoduna dair bilgi oluşması hedeflenmiştir. Metin sunulmadan önce klâsik yöntemle yapılan şerhlerin ortak bazı özellikleri saptanmaya çalışılmıştır. Ayrıca başlangıcından günümüze kadar en çok şerh edilen eserlerin hangileri olduğu ve sarihlerinin kimliği hakkında bazı tespitlerde bulunulmuştur. Son bölümde ise Müstakîmzâde'nin bu şerhleri Lâtin harfleriyle sunulmuş ve bu metinde geçen şahıs, yer ve eser adları, dizin şeklinde verilmiştir.
Özet (Çeviri)
The subject of the our study, one of wise poet, writer of 18. Century Müstakîmzâde Süleyman Sâdeddîn Efendi's explanations that he did for warious poems 26. Throughout the study, when a poem from the Classical Turkish Literature is examined, the methods of its explanations are discussed. Before present the text we try to find common characteristic of done with classical method. Apart from beginning of this studies to our time which books that the most explained. İn the last part Müstakîmzâde' s this explanations presented with Latin alphabet and people, place, books' name that mentioned in this text given as a index.