Simpleks yönetimi ile bir kozmetik işletmelerinde kar en büyüklemesi
Profit maximization in a cosmetic organization by means of Simplex method
  1. Tez No: 135171
  2. Yazar: ERKUT CİĞEROĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İSMET DOĞAN KARGÜL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonometri, Econometrics
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ekonometri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
öz Bffîndiği üzere işletmelerin temel amacı; eldeki mevcut kaynaklan en uygun şekilde kullanarak, olabilecek en düşük maliyetle en yüksek kâra ulaşabilmektir. Bu temel amaç için geliştirilen doğrusal programlama yöntemi, dikkate değer,uygularnası kolay ve pozitif sonuçlar verebilen bir yöntemdir. Bu tez çalışmamda bir kozmetik firmasının üretim verilerini kullanarak^naksimum kârın nasıl elde edilebileceğini araştırdım. Bu amaca paralel olarak doğrusal programlamada sirspleks yöntemini bu işletmenin verilerine uygulayarak, optimum sonuca ulaşmaya çalıştım. Kurduğum modelin çözümünden elde edilen sonuçlar gerçek hayatla karşılaştırıldığında doğrusal programlamanın iyileştirici ve aynı zamanda önemli bir faktör olduğu ortaya çıkmaktadır. Bu, modelin tutarlılığı açısından çok anlamlıdır. Geliştirilen doğrusal programlama modeli tutarlı oluşuyla, yapılan uygulamada başarılı bir sonuç verdiğim göstermektedir. ABSTRACT As being known,the main object of companies is to reach the maximum profit with the lowest cost by using the available sources in the most suitable way. For this main object the advanced linear programming process is process that is worthy of attention, easy to apply for and also can give positive results. In my thesis study, I have sought how to be obtained the maximum profit by using the producing data of one cosmetics company. In parallel to this aim; I have tried to reach the optimum result by applying for the data of the firm with the simplex process in the linear programming. When the results obtained from solving the formed model are comprimised with the real life it is proved that linear programming makes the results good and also is a very important factor. This is very realistic to the balance of the model. This application gives us successful result with the balance of the advanced linear programming model. in
Özet (Çeviri)