Şile-Sahilköy arasının kıyı kullanımı
Cost using in Sile-Sahilköy
- Tez No: 135182
- Danışmanlar: PROF. DR. BARIŞ MATER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Coğrafya, Geography
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Coğrafya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 145
Özet
oz Sahilköy - Doğancılı - Alacalı - Sofular - Kumbaba - Meşrutiyet Köyü - Kızılca Köy - Şile Limanı arasında“kryı kullanımı”amacıyla yapılan çalışmalar, incelemeler ve araştırmalar sonucunda elde edilen bilgi ve belgeler“ŞÎLE-SAHÎLKÖY KIYI KULLANIMI”tezinde sunulmuştur. Bölgenin jeolojik, jeomorfolojik, klimatik yapısı, bitki örtüsü, nüfus ve beşeri yapısı incelenmiş, istanbul'a olan yakınlığı ve Karadeniz'in avantajı, kryı kesiminin hemen gerisinde başlayan orman alanları ile cazip bir dinlenme yeri olması beraberinde, yaz aylarında artan nüfusun getirdiği sorunlar, bölgede yer alan yer altı kaynak ocaklarının yurt çapında ki önemi, yöre halkanın- sorunları ve kıyı kullanımına bakışı, kryı kanunun uygulaması, sit alanları ve uygulaması aynı perspektif içinde farklı ölçeklerde değerlendirilmiştir. Tez çalışmaları sırasında, bölgede 5 ayrı zryaret ile yerel yönetim yetkilileri ile görüşme yapılmış, istanbul'da bulunan çeşitli bakanlıklara yetkililerinden alınan dokümanlar ve haritalar, YÖK'dan, HGK'dan ve İ.Ü Edebiyat Fakültesi Fiziki Coğrafya Ana bilim Dalından sağlanan kaynaklardan faydalanılarak sonuç ve önerilere gidilmiştir. Sonuç olarak, kıyı kanununun uygulanması ile ilgili yanlışlar, çevre sorunları ve yöre halkanın sahillere olan ilgiden dolayı kaynaklanan sorunları, inceleme alanındaki turistik potansiyel ve beklenen yatırımlar, mevcut haliyle kıyıların kullanımında eksik olan hususlar açıklamaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Investigations, studies and researches regarding“Coast using”between SabiBcöy - Doğancın - Alacak - Sofalar Kumbaba - Şile areas have been completed in app. 2 years and submitted on my thesis under the name of“SILE - SAHILKOY COAST USING ”. The geologic, geomorphologic, climatic, demographic, social and economical structer of this area have been investigated and evaluated in same perspective with clean seawater of Blacksea, large forest area behind of coast, more population problems during summer time, existing most popular clay mines in Turkey, problems of local people and their vision to“Coast using”, application of coast law, applications of“Sit areas”decisions. Five different visits and reporting with local managers and autonomous during thesis / studies have been realized and profited from documents, maps, books of YÖK, HGK (General Commandership of Map), University of Istanbul physical Geography professorship and than completed with results and suggestions. On the finally, have been suggested to be arranged some changing on coast law that Local authority need some sources due to giving services to tourist, some faults on law application, disorganized build, environmental problems, more care to protection of“sit areas”, more touristic investment and finally have been come into being impressing of coast using to local people economical and social life. ui