Çağdaş Türk çocuk yazınında toplumsal cinsiyet olgusu
The Concept of gender in contemporary Turkish childrens literature
- Tez No: 135184
- Danışmanlar: PROF. DR. NECLA ARAT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Türk Dili ve Edebiyatı, Sociology, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kadın Çalışmaları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 124
Özet
öz“Çağdaş Türk Çocuk Yazınında Toplumsal Cinsiyet Olgusu”adlı tezin hedefi Cumhuriyet'in kuruluşundan tek partili dönemin bitimine kadar olan süreçte yer alan çocuk kitapları ve 1980'lerden günümüze ulusal çocuk yazarları tarafından yazılmış çocuk kitaplarındaki kadın ve erkek rollerini incelemektir. Araştırma için bu iki farklı dönemin seçilmiş oluşunun nedeni ise, tarihsel olarak, her iki dönemin beraberinde getirmiş olduğu özellikler açısından toplumsal cinsiyet olgusunun, çocuk kitaplarında karşılaştırmalı olarak verilebileceği ön görüşüydü. Yeni kurulan Cumhuriyet ve beraberinde getirdiği reformlarda kadın emsinin yeri önemle vurgulanmaktaydı. Yüzyıllardır geleneklerle içselleştirilmiş kadın cinsine yönelik çağdışı tutum, yeni kurulan Cumhuriyet' le bambaşka bir biçimde karşımıza çıkmaktadır. İşte bu nedenle, araştırmanın tarihsel olarak birinci bölümünü oluşturan erken Cumhuriyet döneminde kadın ve erkek rolleri, aile kurumu ve kadm cinsinin bu kurum içinde yer alışı incelenmiştir. Araşürmanın ikinci tarihsel dönemi olarak 1980'li yıllardan günümüze uzanan sürecin belirlenmesindeki neden ise, adı geçen dönemde ikinci dalga feminizmin Türkiye'de kendini farklı oluşumlarla gösterdiği, toplumsal cinsiyet (gender) kavramının sorgulandığı ve ayrıca çocuklara İslamiyeti öğretmeyi amaçlayan çocuk yazınının başladığı dönem olmasıdır. Toplumsal cinsiyet rollerinin çocuk yaşta öğrenildiği göz önünde bulundurularak, kadm ve erkek cinsinin, Türk çocuk yazılımdaki temsilleri, adı geçen dönemler ve dönemin hedeflediği söylemlerin de yazarlar tarafından kitaplara nasıl yansıttıkları incelenmiştir. ABSTRACT The aim of this thesis,“The Concept of Gender in Contemporary Turkish Children's Literature”is to analyse and compare the roles of men and women in children's books by Turkish authors from 1928 to 1950 and from 1980 to the present. The first period, the early Republic, dates from the introduction of the Latin alphabet to the end of the single party system in 1950. The second period, from the 1980's onwards, coincides with the arrival of the second wave of feminist history in Turkey, bringing with it the arrival of the introduction of the concept of gender in Turkey. The reason why these two periods have been chosen is that historically they both have specific importance in regards to the representation of gender roles. When the Republic was introduced in 1928, it, along with all the other reforms, emphasised the importance of women in society. These reforms brought a fresh perspective on the roles of women and men, the place of family and the woman's place in the family; all of which have been examined in this thesis. In the second period, all of these issues are re-examined considering the arrival of the second wave of Turkish feminism. In addition, the introduction of children's books that help teach the Islamic faith is dealt with. The analysis of Turkish children's literature in this thesis focuses on both genders; thus highlighting the fact that gender roles are learned at an early age and continue to influence individuals throughout their lives. in
Özet (Çeviri)