Teknoloji transferleri, ülke örnekleri ve Türkiye
Technology transfer, samples countries and Turkey
- Tez No: 135185
- Danışmanlar: PROF. DR. HAYRİ ÜLGEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilim ve Teknoloji, İşletme, Science and Technology, Business Administration
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi ve Organizasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
ÖZET Bu araştırmanın genei amacı, teknoloji transferi sürecinin niteliklerinin betimlenmesi ve gelişmiş ülkelerin bilim ve teknoloji yönetim sistemlerinin incelenmesine bağlı olarak; Türkiye ile ABD, Avrupa Birliği ülkeleri ve Uzak Doğu ülkelerinin bilim ve teknoloji yönetim sistemlerinin karşılaştınlmasıdır. Araştırmanın genel amacına ulaşmak için; teknoloji transferi ve metodolojisi ile bilim ve teknoloji politikasının niteliği belirlenmeye çalışılmış; teknoloji ve teknoloji transferi kavramlan bir model çerçevesinde ele alınmış ve teknoloji transfer metodolojisinin faktörleri belirlenerek teknoloji transferinin ekonomik açıdan değerlendirilmesi yapılmıştır. Aynca, Türkiye'nin bilim ve teknoloji politikası ve teknoloji alım kanalları ifade edilerek teknoloji transferlerine etkili olan birimler diğer ülkelerle karşılaştırmaya çalışılmıştır. Araştırmada tarama modeli kullanılmış ve veriler, alan yazının taranması sonucunda elde edilmiştir. Verilerin değerlendirilmesi; bilim ve teknoloji yönetim sistemlerine ilişkin belge, yayın ve uygulamalar üzerine oluşturulmuş görüşlerin karşılaştınlması ve betimlenmesi şeklinde yapılmıştır. Verilerin değerlendirilmesiyle ulaşılan sonuçiann; genel olarak, Türkiye'nin bilim ve teknoloji alanında yetkinleşmesi; bilim ve teknolojiyi ekonomik ve toplumsal faydaya dönüştürebilme becerisini kazanması, Ulusal inovasyon Sistemi'ni kurmayı başarmasına bağlı olduğu söylenebilir. Aynca, Ulusal İnovasyon Sistemi'ni kurma konusunun ekonomik, siyasi, toplumsal boyutlarıyla sistemsel bir bütünlük, süreklilik ve kararlılık içerisinde ele alınmasının gerekliliği de araştırmanın bir sonucu olarak ortaya çıkmaktadır. Araştırma, Türkiye'nin ve gelişmiş ülkelerin bilim ve teknoloji yönetim sistemleri çerçevesinde, teknoloji transferi sürecinin işleyişine yönelik olarak yapılmış kuramsal bir çözümleme niteliğinden dolayı önemli görülmektedir. ıx
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The main purpose of this research is to identify the qualities of technology transfer and make comparisons between Turkey and developed countries' science and technology systems, such as USA, European and Far Eastern Countries by analysing their science and technology management systems. In order to reach the main purpose of the study series of work has been undertaken. These works are as follows: Trying to determine techonology transfer and its methodology, analysing the terms technology and technology transfer in the same modelunder a theoretical framework, evaluating the technology transfer in terms of economy by determining the factors of technology transfer. In addition to these steps, factors that contribute to technology transfer was tried to be compared with the other countries' while Turkey's science and technology policy and channals of receiving technology were being explained. Scanning method was used in the study and data were reached as a result of detailed literature review. Analysis of the data were done by making comparisons on the documents about the science and technology management systems, publications and applications and describing them accordingly. As a result of the data analysis it can be concluded in general that development of Turkey in terms of science and technology and turning it into a public benefit is closely related to its success in the establisment of the“National Innovation System”. Another meaningful finding showed that establishment of“National Innovation System”was needed to be taken cared for in a systematic unity and continuity including economic political and social issues. This study is believed to have an importance since it serves as a theoretical base within the framework of Turkey's and developed countries' science and technology management systems and provides a futuristic picture for the process of technology transfer.