Simulasyonda ardışık küme ortalamaları metodu ile çıktı analizi
Analysis of simulation output using sequential batch means
- Tez No: 13519
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. BERNA DENGİZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 1990
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
SİMULASYONDA ARDIŞIK KÜME ORTALAMALARI METODU İLE ÇIKTI ANALİZİ C Yüksek Lisans Tezi D Fulya ALTIPARMAK GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Eylül - 1990 ÖZ İstatistiksel çıktı analizinin amacı, bir sistemin etkinliğini tahmin etmek veya iki yada daha fazla alternatif sistemlerin etkinliğini karşılaştırmaktır. Bu durumda çıktıların istatistiksel analizi, simulasyon çalışmasının önemli bir bölümünü oluşturur. Simulasyondan elde edilen çıktı süreci durağan olmadığından ve gözlemler ilişkili olduğundan güven aralığının oluşturulması oldukça güçtür. Bu nedenle klasik istatistiksel teknikler direkt olarak kullanılamazlar. Simulasyon literatüründe güven aralığının oluşturulması için çeşitli metotlar C sabi t örnek genişliği metotları ve örnek genişliğinin ardışık olarak arttırıldığı metotlar} vardır. Bu çalışmada, Cl-cû güvenlik düzeyinde durgun durum ortalaması /j için güven aralığının oluşturulmasında, ardışık küme ortalamaları metodu kullanılarak Adam' m algoritması geliştirilmeye çalışılmıştır. İİİ
Özet (Çeviri)
ANALYSIS OF SIMULATION OUTPUT USING SEQUENTIAL BATCH MEANS METHOD CM. Sc. Thesis} Fulya ALTIPARMAK GAZI UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY September - 1990 ABSTRACT The purpose of statistical output analysis is to predict the performans of a system, or to compare the performance of two or more alternative system desing. Therefore, statistical analysis of the output is an essentially part of a simulation study. Constructing the confidence interval however, is difficult because the output data from a simulation are in general nonstationary and autocorrelated, so that direct application of the techniques of classical statistics is precluded. There are several methods Cfixed sample size methods and sequential determining the length of a simulation methods!) for constructing confidence interval in the simulation literature. In this study, in order to construct a 10QCl-oû% confidence interval for steady state mean, which is called p, it has been developed of Adam's algorithm by using sequential batch means' procedure. İV