Tam zamanında üretim sisteminde (JIT) ayrışma yaklaşımı
Decomposition approach to just-in-time production system
  1. Tez No: 13520
  2. Yazar: GÜLŞEN KUMTAŞ
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. SERPİL EROL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 1990
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
TAM ZAMANINDA ÜRETİM SİSTEMİNDE (JIT) AYRIŞMA YAKLAŞIMI (Yüksek Lisans Tezi) Gülsen KUMTAŞ GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Kasım- 1990 ÖZ Günümüzde işletmeler değişen sosyal, politik ve ekonomik koşullar altında varlıklarım sürdürmek zorundadırlar. Eldeki kaynakların, uygun yerde, zamanında ve verimli kullanımı ile de ğişikliklere uyum sağlanabilir. Tam-Zamanında üretim sistemi (JIT) II. Dünya Savaşı'ndan sonra Japonya'da uygulaması başlayan, stok maliyetini sıfıra yakın bir noktaya getirmeye çalışan bir sistem dir. Sistemin temel amacı, tedarik, üretim ve talep dengesi ara sında entegrasyonu sağlayarak, sıfır stok bazında yüksek kalite- düşük maliyetle üretim gerçekleştirmektir. Bu çalışmada, ülkemiz açısından yeni bir sistem olan Tam-Zamanında üretim sistemi çe şitli yönleriyle incelenmiş ve uygulanabileceği endüstriler be lirtilmiştir. Bir üretim felsefesi olan Tam-Zamanında üretimin bilgi akış sistemi Kanban için bir model kurulmuş ve LINDO paket programı yardımıyla çözülmüştür. Ayrıca çalışmada modelin çözüm zamanının kısaltılması için bir ayrıştırma yaklaşımı sunulmak tadır. -ııı-
Özet (Çeviri)
DECOMPOSITION APPROACH TO JUST-IN-TIME PRODUCTION SYSTEM (M.Sc. Thesis) Gülsen KUMTAŞ GAZI UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY November- 1990 ABSTRACT In recent years, firms have to continue to exist under the changing social, economic and politic conditions. This could only be achieved by using available resources efficiently at the right time and place. Just-in-time production system of which exercise was started in Japan after the World War II, tries to reduce the level of inventory cost to zero approximately. The main aim of the system is to realize high quality and low cost production at zero inventory cost level by achieving the integration among supply, production and balance of demand. In this study, Just-in-time production system which is very new for Turkey was examined and industries at where the system could be applied was determined. A model was also established for the Kanban data flow system of Just-in-time production and executed with the help of a package program called LINDO. Finally, a decomposition approach was presented in order to shorten the execution period of the model..TV-