Erken Türk devletlerinin ve topluluklarının ekonomik hayatı (Başlangıçtan M.S. 840'a kadar)
The Economic life of early Turkish states and peoples (From the begin till. A.B.840)
  1. Tez No: 135199
  2. Yazar: EŞREF BENGİ ÖZBİLEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET KAL'A
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Tarih, Economics, History
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk İktisat Tarihi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 129
Özet
ÖZET Bu araştırmanın iki ana hedefi vardır. Birincisi sadece hipotez olarak bile olsa etnik veya lisan açılarından“Türk Âlemi”ile ilişkili olanlar da dahil olmak üzere eski çağ lardan MS. 840' a kadarki bütün Türk devletleri ve kavimlerinin bir tadatım yapmaktır. Bunlar Sümerler, Elamlar, Etrüskler, Kimmerler, İskitler vs.'dir.“Türk Âlemi”ile bu kavimlerin dillerinin Ural-Altay dil ailesine mensup oldukları kastolunmaktadır. Bunla rın "Türk Âlemf'ne mensubiyetleri, Turan ile ilgili hemen her konu gibi, önce Macar araştırmacıları tarafından beyan olunmuştur. Başlangıçta çeşitli sebeplerden dolayı Batılı araştırmacılar tarafından şiddetle karşı çıkılmasına rağmen nihayet bu ihtimal neredeyse kesin bir gerçek olmuştur. Hun İmparatorluğunun, Göktürklerin, Uygurla rın ve Topalann Türk menşeli olduklarına hemen hemen hiç itiraz olunmamıştır. ikinci hedef ise bozkırda yaşayan Türk kavimlerinin hayatmm basit bir göçebe ha yatı olmadığını ve yerleşik komşularının topraklarına girişlerinin sadece çapul akınları olmayıp ticaret yollan ve beynelmilel ticaretin kontrolü olan stratejide hedeflerine u- laşmak için taktik hareketler olduğunu göstermek ve ispat etmektir. Çünkü onlar za manlan ve mekânlannda süper güçler olduklan misyonuna sahiptirler. Bu araştırmada kullanılan metod ve teknikler tamamiyle bibüyografiktirler. Türkçe, İngilizce ve Almanca dillerinde büyük sayıda kitap ve sair yazılı eserden faydalanılmış- tır. Mecburiyetten dolayı saha çalışması ve anket yapılamamıştır. m
Özet (Çeviri)
ABSTRACT There are two main aims of this study. First one is to list all the Turkish states and peoples from ancient times till A.D. 840 including also the ones which are related in ethnical or linguistical aspect to the 'Turkish sphere“ even if hypothetically. These are the Sumerians, Elamites, Etruscans, Cimmerians and Scythians etc. With 'Turkish sphere”is meant that the languages of these peoples are part of the Ural-Altay language family. The belonging of them to the 'Turkish sphere" was first declared by the Hungarian researchers like nearly all the themes related to Turan. Allthough contested at the begin for various reasons very hotly by the Western researchers this possibility has become at last almost a certain reality. The Turkish origin of the Hunnish empire and Göktürks and Uygurs and Topas are more or less unchallenged. The second main aim is to show and prove that the life of the steppe dwelling Turkish peoples was not a simple nomadic life and their excursions into the lands of their sedentary neighbours not mere plunder raids but tactical moves in the achievement of their strategic goals for the control of the trade routes and international trade. Because they had the notion of being super powers in their time and space. The methods and techniques used in this study are purely bibliographic ones. A great number of books and other written works in Turkish, English and German languages have been used. As a necessity no field work or enquetes could be done. IV