Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti ve Güney Kıbrıs Rum Yönetimi'nin, siyasi ilişkileri bu ilişkilerin geleceği
The Political relations between Northern Cyprus and the Greek Cypriot, and the future of such relations
- Tez No: 135200
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA TOKTAMIŞ ATEŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
oz Başlıktan da anlaşılacağı gibi tezin araştırma konusu Kuzey Kıbrıs ve Güney Kıbrıs'ın siyasi ilişkileri ve bu ilişkilerin geleceği ile ilgilidir. Dünyanın en uzun süredir devam eden sorunlarından biri olan Kıbrıs sorunu üzerinde pek çok müzakereler yapılmış ancak henüz bir anlaşmaya varılamamıştır. Kıbrıs'ın kendine has bazı özellikleri vardır. Kıbrıs sürekli olarak yabancı güçlerin yönetimi altında olmuştur. 1960 yılında kurulan ve sadece üç yıl gibi kısa bir süre yaşayan Kıbrıs Cumhuriyeti de diğer bağımsız ülkelerden farklı olarak garantörler himayesinde ve garantörlerin müdahale hakkı olan bir devlet şekli idi. Kıbrıs sorunun çözümsüzlüğünde yatan bir neden de probleme taraf olan ülke ve kuruluşların çok sayıda olmasıdır. Avrupa Birliğinin de soruna taraf olması ile sorun daha da karmaşık bir hal almıştır. Zannedilenin aksine Kıbrıs konusunun çözümü için çaba sarf edilmektedir. Anlaşmanın bulunamaması sorunun zorluğundandır. 1960 anlaşması empoze bir anlaşma olduğu için benimsenmedi ve uzun sürmedi. Uluslararası camianın iki toplumun birlikte yaşama tezine karşın iki toplum bu konuda pek hevesli olmayıp böyle bir düzene de ihtiyaç duymamaktadırlar. Kıbrıs sorunun çözümü için Türk tarafının vazgeçemeyeceği bazı şartlan vardır. Herhangi bir anlaşma olması için Rum tarafının bu şartları anlayışla kabul etmesi gerekir. Çünkü nüfus itibarı ile daha az olan Türk'lere geçmişte yaşatılan acıların bir kez daha yaşatılmaması gerekmektedir. ABSTRACK As is evident with the headline the research subject of the thesis is related to the political relations between Northern Cyprus and the future of such relations. The Cyprus conflict, which is identified as one of the longest pending conflicts in the world, was tablet so many times but no agreement has been achieved so far. Cyprus has exclusive characteristics of its own. Cyprus has remained under the rule of foreign forces continously. The Republic of Cyprus that was proclaimed in 1960 could have only survived for three years. And always bore the form of a state which required the patronage of guarantors with the intervention right of such guarantors compared to the other independent countries. Another motive, which lays in the insolubility of the Cyprus conflict, is the existence of numerous bodies who are the parties to the conflict. The conflict has become further complex with the European Union becoming party to the conflict. Contrary to what is already assumed, many efforts have been forwarded to the settlement of Cyprus Conflict. The difficulty with the conflict itself constitutes the main reason why it was not solved appropriately so far. The 1960 treaty was appropriated because it was an imposed treaty and thus it did not last long. Even though the international community supporting collective living of two communities together in the island, the two community have not appeared to be desirous to do so, as a matter of fact they did not need to do so either. There are conditions precedent of the Turkish Party in the settlement of the Cyprus Conflict. For the purpose of any prospective settlement, The Greek Cypriot party must observe and assume such conditions with understanding. Because, the Turks who are in minority census vice must not face the pains they practiced in the past anymore. Ill
Özet (Çeviri)