A revisionist view of American history through the recovery of the memory of slavery: An analysis of toni morrison's Beloved and contemporary African-American art
Amerikan tarihine kölelik anılarının canlı tutulduğu yeni bir bakış: Toni Morrison'ın Sevilen adlı romanı ile çağdaş Afrikan-Amerikan sanatının analizi
  1. Tez No: 174995
  2. Yazar: BENGİ İPEK
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. UFUK ÖZDAĞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Amerikan Kültürü ve Edebiyatı, American Culture and Literature
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Amerikan Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Bu çalışmanın amacı, Amerikan tarih anlayışını acılı kölelik geçmişinin hatırlatılması çerçevesinde oluşturulan yeni bir bakış açısı ile incelemektir. Köleliğin neden olduğu acıların hatırlanmasının sağlıklı bir gelecek oluşturmada oldukça önemli olduğu düşüncesinden yola çıkılarak bu acıların edebiyatta Toni Morrison' m Sevilen adlı romanında ve sanatta Afrikah-Amerikalı sanatçılar Faith Ringgold, Melvin Edwards, Alison Saar, Michael Ray Charles, Howardena Pindell, Robert Colescott, Lorna Simpson, Carrie Mae Weems ve Pat Ward Williams'in eserlerindeki yansımaları incelenmiştir. Giriş bölümünde, acılı kölelik geçnuşinin anılarının taze tutulmasırun gerekliliği düşünür Walter Benjamin' 'in Aydınlatmalar adlı eseri ile Pierre Nora, WEB Du Bois ve Jacgues LeGofF gibi tarihçilerin görüşlerinden yola çıkılarak açıklanmıştır. Bunun yam sıra, Amerikan Mltüründe kölelik geçmişinin anılarının taze tutulmasım hedef alan Arrikalı-Amerikalı tarihine yönelik müzeler kısaca tanıtılmıştır. Bu müzelerle aynı amacı güden Toni Morrison' in Sevilen adlı romanı ve yukarıda adı geçen sanatçıların eserlerinde kölelik temasını nasıl işledikleri açıklanmıştır. Giriş bölümünü izleyen her iki bölümde de kölelerin gemilerle Amerika'ya gelişi, kölelere yönelik linç ve şiddet, özgürlüğe kaçış ve aileden koparılma ve beyazlar tarafından ırka göre kodlama ve ayrımcı etiket kimlikler yaratılması temaları ele alınmıştır. Birinci bölümde, Toni Morrison' m Sevilen adlı romanı karakterlerin kölelik anıları ve bu anıların bıraktığı izler ışığında ayrıntılı bir şekilde incelenmiştir, ikinci bölümde ise, yukarıda adı geçen sanatçıların eserlerinde bu temanın görsel sanatlardaki yansımaları incelenmektedir. Sonuç bölümünde ise, köleliğin acı anılarının taze tutulmasınm Amerikan toplumunun bugünü ve yarım için önem taşıdığı ve Sevilen ile sanat eserlerinin okuyucu/ziyaretçilerde geçmiş bilincini uyandırmayı amaçladığı belirtilmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to present a new understanding of American history in terms of the recovery of the painful memories of slavery. In accordance with the main argument that the recuperation of the memory of slavery is significant in constructing a healthy future, the reflections of this memory in African-American author Toni Morrison's novel Beloved and in the art works of African- American artists Faith Ringgold, Melvin Edwards, Alison Saar, Michael Ray Charles, Howardena Pindell, Robert Colescott, Lorna Simpson, Carrie Mae Weems, and Pat Ward Williams are analyzed. In the introductory chapter, the significance of remembering the painful past is explained based particularly on philosopher Walter Benjamin's theory on memory and history in Illuminations, which also parallels historians Pierre Nora, WEB Du Bois, and Jacgues LeGoff s approach to remembering the agonies of the past. Moreover, brief information about the contemporary museums of African-American history is given since these museums aim at recuperating the memory of slavery in American culture. In accordance with these museums, it is explained how Toni Morrison with her novel, Beloved, and the African- American artists mentioned above with their works of art draw forth the necessity of remembering and confronting a painful past. In both chapters that follow the Introduction, the themes of slave ship experience, lynching and violence, search for freedom and the pains of family break-up, and racial coding and stereotyping are analyzed. In the first chapter, Toni Morrison's Beloved is analyzed in detail in the light of the slave memories and experiences of the characters. In the second chapter, the visualizations of these memories of slavery are analyzed in the works of art by African- American artists mentioned above. In the last chapter, it is concluded that remembering slavery and its pains is of vital importance for American society which has chosen amnesia, and Beloved and the works of art remind the viewer/reader to pay attention to history to have a peaceful present and future.