Kars yöresi aşıklarında usta-çırak ilişkileri
The Master-apprentice relationships in minsttrels of Kars region
  1. Tez No: 135212
  2. Yazar: FERHAT ASLAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞEYMA GÜNGÖR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Türk Halk Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 200
Özet
oz Bu çalışmada âşık edebiyatının temsilcileri olan âşıkların usta-çırak ilişkisi içerisinde nasıl yetiştiklerini, çırakların ustaları tarafından nasıl eğitildiklerini, Kars yöresindeki âşıklar ele alınarak incelenmiştir. Çalışmamız girişin yanı sıra dört bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde Kars yöresinin fizikî ve tarihî dokusu hakkında bilgi verilmiştir. İkinci bölümde âşıklık geleneğinin tarihî gelişiminden, Kars yöresi âşıklık geleneğinden ve âşıklık geleneği ile ilgili yapılan çalışmalardan bahsedilmiştir. Üçüncü bölümde Kars yöresi âşıklanyla yapmış olduğumuz mülakatlar hakkında açıklamalar yer almaktadır. Dördüncü bölümde ise yaptığımız mülakatlar usta-çırak ilişkileri bakımından değerlendirilmiştir. Sonuç kısmında da yaptığımız mülakatlardan çıkardığımız hükümlere yer verilmiştir. Aşıklık geleneği içindeki usta-çırak ilişkilerinin mahiyetinin saptanabilmesi için Kars yöresinin hayatta olan âşıklarının görüşlerinden faydalandık. Bu çalışmanın âşık edebiyatı ve usta-çırak ilişkileri hakkında yapılacak incelemelere katkıda bulunacağını ümit ediyorum. ABSTRACT This study deals with how the minstrel, the representatives of the minstrelsy are trained by master-apprentice relationship in Kars and its surroundings. The study consist of four chapters as well as the introduction chapter. In the first chapter, the region in which Kars is located is geographically and historically described. In the second chapter are discussed the study on minstrel tradition and its historical development. The third chapter which forms the essential part of study comprises the decoded texts, o the interviews with the minstrels in and around Kars. In the last chapter are the conclusions drown from the above mentioned interviews with minstrels living in area. I would be happy if this study contributed to others study to be done on the related subjects. in
Özet (Çeviri)