Ev işlerinde sorumluluk paylaşımı (eğitim ve çalışma durumuna bağlı olarak ev işlerinde sorumluluk paylaşımına yönelik alan araştırması)
  1. Tez No: 135217
  2. Yazar: ŞEHRİBAN AKALIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NECLA ARAT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Sociology, Labour Economics and Industrial Relations
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Çalışmaları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
oz Bu çalışmanın ana konusu : Ev işlerinin paylaşılması ölçüt alınarak, belli bir eğitim almış ve çalışma yaşamına katılmış kadının, geleneksel rollerin neresinde olduğunu, cinsiyetçi rol ayırımının değişip değişmediğini görmektir. Çalışma konuyla ilgili literatür taraması ve alan araştırmasından oluşmuştur. Çalışmanın uygulama alanında çalışma yaşamına katılmış kadınla, çalışma yaşamına katılmamış kadınlar karşılaştırılarak, çalışma yaşamının cinsiyetçi rollere etkisini veya hangi ölçütte farklılaştırdığı tespit edilmeye çalışılmıştır. Uygulama ; alan çalışması bölümünde eğitim, çalışma yaşamına katılma ve çalışma yaşamına katılmama göz önüne alınarak kota sistemine dayalı rastlantısal örneklem yöntemi ile seçilen 250 kadınla yüz yüze görüşülerek anket uygulanmıştır. Araştırmanın sonuç bölümünde elde edilen veriler yardımıyla eğitim, çalışma yaşamına katılma gibi faktörlerin ülkemizde“kadınlık rolünü”, toplumsal cinsiyetçi ayrımcılığı, geleneksel ataerkil yapıyı hangi ölçüde değiştirdiğini saptamaktır. Daha az eğitimli veya eğitimsiz kadınla, belli bir eğitim almış ve çalışma yaşamına katılmış kadınlar karşılaştırılarak değerlendirilecektir. ABSTRACT The main goal of this research is, by looking at the issue of sharing the domestic works, to see how women, who have had a certain education and have participated in working life, experience their traditional roles and whether the sexist gender role discrimination has changed or not. The reseach has been realized with researching literature concerning the is sue andfield survey. During the implementation period, the impact of working life on sexist roles or how much it changes these roles have been tried to be fixed, by comparing women who has participated in working life with the cathegory who has not. During the phase of the field survey, the questionnaire has been conducted by face to face interview with selected 250 women. This has been done with random model based on quota system by using the results from women's participation in education and working life or not. At the conclusion section of the research, with the help of the data received from the research, the aim is to fix how much the factors of participation in education and working life change the“womanhood role”, gender discrimination and traditional patriarchal structure in our country. Additionally, by comparing women who had less education or none with who have had education to a certain degree and participated in working life, women's status will be dealt with. m
Özet (Çeviri)