Sosyolojik açıdan terör ve teröre karışanların sosyal tabanı
- Tez No: 135216
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA ERKAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyal Yapı - Sosyal Değişme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 137
Özet
ÖZET Terörizm, psikolojik savaş türlerinden biridir. Dünya üzerinde birçok devlet terörden etkilendiği gibi, Türkiye'de terörden etkilenen ülkeler arasındadır. Türkiye'nin teröre maruz kalmasının iç ve dış bir çok sebebi vardır. Türkiye'nin coğrafi konum itibari ile hassas bir bölgede bulunması, Türk halkının sosyo ekonomik sıkıntılarının olması bunlardan bazılarıdır. Uzun yıllardan beri terörden ciddi zarar gören ülkemiz, bir çok insanını ve parasını bu yüzden kaybetmiştir. Türkiye'de terörün sebeplerinin ve çözüm önerilerinin tespit edilip, teröre karışan kişilerin sosyal profilleri de çıkarılarak; terörü önleme konusunda çalışmaların yapılması hayati önem taşımaktadır. SUMMARY Terrorism is a kind of physiological war. Most of the countries in the world were effected by terrorism. Turkey also amoung these countries. There are a lot of interrior and international reasons of terrorism in Turkey. A few of these reasons are; The important geographical location of Turkey and Turkish people's social and economical proplems.Turkey was seriously injured by terrorism, because; of terrorism Turkey has lost thousands of lifes and millions dollars.lt' s very important to know reasons and recommendation of socuing this problem. It's also important to recognize the terrorist profile, and working to prevent terrorism.
Özet (Çeviri)