İngiliz Hukuku'nda kurgusal karakterlerin ürünlendirilmesi ve Türk Hukuku ile bir karşılaştırma denemesi
The Merchandising of fictional characters under English Law with a comparative focus on Turkish Law
- Tez No: 135226
- Danışmanlar: PROF. DR. ÜNAL TEKİNALP
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Avrupa Topluluğu Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 193
Özet
oz Tez, kurgusal karakterlerin ürünlendirilmesini sosyoekonomik, kültürel ve özellikle de hukuki boyutları çerçevesinde ele almaya çalışmaktadır. Karakter ürünlendirilmesi kitleler tarafından benimsenmiş ve popüler olmuş kurgusal karakterlerin, genellikle, üçüncü şahıslara lisans verilmek suretiyle, ticari amaçla ürünlerde ve hizmetlerde kullanılmalarını konu almaktadır. Karakter ürünlendirilmesi olgusunun oldukça yeni bir pazarlama tekniği ve de kendine özgü özellikleri haiz olmasına rağmen, gerek Anglo-Sakson hukukunu temel alan ülkelerde, gerekse de medeni hukuk sistemini benimsemiş ülkelerde, ürünlendirilmeye yönelik özel bir düzenleme bulunmadığından, bu bağlamda ortaya çıkan hukuki sorunların giderilmesi ve ihtilafların çözümü, var olan fikri mülkiyet hukuku dallan kapsamında ele alınmaktadır. Karakter ürünlendirilmesi alanında, köklü bir içtihada sahip olan ve diğer Kıta Avrupası ülkelerinden farklı olarak, Anglo-Sakson hukuk sistemine dayanan İngiliz hukukunun bu konuya yaklaşımının incelenmesindeki neden, aynı zamanda bir Avrupa Birliği üyesi olan bu ülkede, ürünlendirilme konusunda benimsenen farklı görüşlerin, ATAD'a intikal eden davalardan da görüldüğü gibi, Avrupa Birliği 'nin bu alanda şekillenmekte olan hukukuna getirdiği farklı perspektiftir. Medeni hukuk sistemini benimsemiş Türkiye'de, köklü bir geçmişe dayanan ve özellikle de fikri mülkiyet haklarının korunmasında kapsamlı bir şekilde uygulanmış olan haksız rekabet hukuku bulunmakla beraber, Avrupa Birliği hukukunda, ürünlendirilme konusunda tezahür etmekte olan dinamik gelişmelerin, küreselleşen dünya koşullarında, Türkiye'deki gelişmeleri de etkileyeceği kuşkusuzdur. ABSTRACT The thesis aims at analysing the phenomenon of character merchandising from a socio-economic, cultural and particularly legal perspective. Character merchandising concerns the commercial exploitation of popular fictional characters, who have won the sympathy of large masses of people. Since character merchandising employs comparatively new marketing techniques, issues that have arisen in connection therewith, have been dealt with, under existing intellectual property laws, since there are no specific laws either in common law, or civil law jurisdictions. The views emanating from the English legal system in connection with character merchandising and the case-law pertaining thereto, as can be observed from the cases referred to the European Court of Justice, have been shown to provide a different perspective in the shaping of the Community law in this area. In Turkey, unfair competition law has secured a considerable degree of protection in respect of intellectual property rights. Notwithstanding, as merchandising becomes more of an issue within the context of Community law, as a member of the globalising world, developments that are gathering pace in this field are just as likely to have an impact in Turkey. iii
Özet (Çeviri)