İnsan kaynakları yönetiminde uzaktan eğitim yöntemlerinin gelişimi, elektronik ortamda öğrenme ve bir uygulama örneği
Development of distance learning techniques in human resources management, e-learning and a practical application
  1. Tez No: 135225
  2. Yazar: GONCA ÇİMEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. A. ZEYNEP DÜREN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 173
Özet
oz Günümüzün küreselleşen iş dünyasında bilgi teknolojilerinin önderliğinde bilgi, tüm diğer üretim faktörlerini geride bırakarak en önemli kaynak haline gelmiştir. Bu durum toplum yapısında, ekonomide ve iş görenlerin özelliklerinde de değişiklikleri beraberinde getirmiştir. Teknolojik gelişmelere paralel olarak insan kaynakları da işletmelerde stratejik görevler taşıyan yeni bir misyon taşımaya başlamıştır. Bu yeni dünya düzenine uyum sağlayabilmek için eğitim, gerek işletmeler için gerek çalışanlar için son derece önemli bir işlev görmektedir. Bu çalışmada işletmelerin bilgi sermayelerini korumak ve artırmak, çalışanların kendilerini geliştirmek ve sürekli yenilemek hedeflerini gerçekleştirmelerini sağlamak için, hem klâsik sınıf eğitiminin hem de uzaktan eğitimin olanaklarını teknolojik araçlar ile birleştiren“Elektronik Ortamda Öğrenme”(EOÖ) yöntemi önerilmektedir. Buna ek olarak EOÖ yöntemi, seçilen örnek bir işletmenin uygulamaları ile incelenmiştir. Son bölümde ise EOÖ yapılandırılmasında dikkat edilmesi gereken noktalar ve bu konudaki öneriler yer almaktadır. ABSTRACT In todays globalized bussiness world, information, led by information technologies, became the most important resource leaving all other production factors behind. And this has made significant changes in peoples lives, workers qualifications and economy, as well. In parallel with the progresses in technology, human resources gained a strategical mission in the organizations. In order to adopt the new world structure, training and education has a great importance and function not only for workers but also for the organizations. In this study, for the organizations; to keep and increase their knowledge capital and for the workers; to improve themselves continuously and to help them reach their objectives,“e-learning method”is suggested which combines traditional classroom course with distance learning that uses technology for knowledge delivery. In addition to this a sample organization is chosen and its implementation is observed. In the last section, key points and suggestions about the structuring of an e- learning application are presented. Ill
Özet (Çeviri)