Türkiye'de turizm işletmelerinin bakanlıkla, birbirleriyle ve müşterileriyle ilişkileri hakkında yönetmelikle ilgili sorunlar ve çözüm önerileri
Problems and solution recommendations concerning the procedure of interrelations of the tourism organisations among themselves, with the ministry and with their clients
  1. Tez No: 135227
  2. Yazar: HÜLYA LUMA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NÜZHET KAHRAMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Turizm, Tourism
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 152
Özet
oz Bu tez çalışmasının amacı yönetmeliğin turizm hukuku içindeki önemini vurgulamak, yönetmelik ve sözleşmelerdeki boşluklardan doğabilecek sorunları tespit edip çözüm önerilerinde bulunmaktır. Birinci bölümde“Turizm Hukukuna Genel Bakış”, ikinci bölümde“Yönetmelik”, üçüncü bölümde“Sorunlar ve Çözüm Önerileri”yer almaktadır. Turizm İşletmelerinin Bakanlıkla Birbirleriyle ve Müşterileriyle İlişkileri Hakkındaki Yönetmelik, Turizm Hukukunun uygulama alanında en çok ihtiyaç duyulan kanuni esaslarındandır. Bu yönetmelik sözleşmelerle desteklenmektedir. Çalışmanın sonucu; yönetmeliğin taraflarının, turizm hukuku ve sözleşme hukuku konularında daha bilinçli olmaları gerektiğini göstermektedir. ABSTRACT The aim of the dissertation is to emphasize the importance of the regulations in tourism law, demonstrated the problems that may be caused because of lacking parts in regulations and aggrements, and recommend solutions for the discussed subject. The first part of the study is about“General Overview of Tourism Law”, the second part is about“Regulations”, and“Problems and Recommendations for Solutions”is discussed inthe third part of this study. Regulations Concerning Tourism Establsihment and the Relation of this Establishment between the Ministry, the Relationship between one another and their Customers", is one of the important legal issue which is to be required most. This regulations should be supported by the aggrements. The result of this study shows both parties of the regulations are to be more aware about the subjects on tourism law and aggrement law.
Özet (Çeviri)