Antalya'da faaliyet gösteren beş yıldızlı otel işletmelerinde sıfır atık projesinin uygulanabilirliği
The feasibilty of zero waste project in the five-star hotels operating in Antalya
- Tez No: 565660
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FATMA BEDÜK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 126
Özet
T.C. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı 2017 yılında atıkların sıfırlanabilmesi amacıyla,“Sıfır Atık Projesi”ni başlatmıştır. Bakanlık, 2023 yılının sonuna kadar projenin tüm Türkiye'de uygulanmasını hedeflemekte olup, 2018 yılının Ekim ayında“Sıfır Atık Yönetmelik Taslağı”nı görüşe açmıştır. Taslağa göre; beş yıldızlı otellerin 2019 yılı itibariyle yönetmeliğin Ek-7/A'sında yer alan ön şartları sağlayarak, sıfır atık yönetim sistemini uygulamaya başlamaları ve sıfır atık belgesi almaları zorunludur. Mevzuattaki zorunluluktan ve beş yıldızlı otel işletmelerinde sıfır atık yönetim sistemi hakkında literatürde bir çalışma bulunmamasından yola çıkarak, Türkiye'nin turizm merkezi olarak görülen Antalya ilinde faaliyet gösteren beş yıldızlı otel işletmelerinde sıfır atık projesinin uygulanabilirliği araştırılmıştır. Beş yıldızlı otel işletmelerinin sıfır atık projesi kapsamında sıfır atık yönetim sistemini uygulamaya hazır olup olmadığını belirlemek amacıyla anket çalışması, yüz yüze görüşmeler ve tesis ziyaretleri yapılmıştır. Ayrıca, Antalya Belek tatil beldesinde bulunan tüm yıl açık her şey dahil sistemine sahip beş yıldızlı bir otel işletmesi örnek olarak incelenmiştir. Sonuç olarak; 23 otel işletmesinin Sıfır Atık Yönetmelik Taslağının Ek-7/A'daki 8 kriteri sağlama yüzdeleri tespit edilmiştir. Otel işletmelerinin %93'ü kriter-1'i, %91'i kriter-2'yi, %100'ü kriter-3'ü, %67'si kriter-4'ü, %96'sı kriter-5'i, %74'ü kriter-6'yı, %100'ü kriter-7'yi ve %52'si kriter-8'i sağlamaktadır. Ortalamaya bakıldığında ise, otel işletmelerinin 8 kriteri %84 oranında sağladığı tespit edilmiştir. Sonuç olarak; Antalya'da faaliyet gösteren beş yıldızlı otel işletmeleri mevcut atık yönetim sistemlerinden dolayı sıfır atık yönetim sisteminin kurulması için gereken şartları sağlayabilecekleri ve kendi tesisleri bünyesinde bir prosedür oluşturarak gıda kazanımını sağlayabildikleri belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Republic of Turkey, Environment and Urban Ministry initiated the“Zero Waste Project”in order to prevent formation of wastes, in 2017. Ministry's aim is the implementation of the project everywhere in Turkey until the end of 2023, and the Ministry declared“Zero Waste Regulation Exposure Draft”to take opinions in October 2018. Acccording to the declared draft; five-star hotel establishments have to pass to Zero Waste Management System by providing the prerequisites in Annex 7/A of the regulation in 2019 and receive the Zero Waste Certificate. Due to necessitiy of this statutory obligation and since there is no study in the literature about the zero waste management system in five-star hotel establishments, the feasibility of zero waste project in the five-star hotels operating in the province of Antalya, seen as the tourism centre of Turkey, was investigated. Questionnaire study, face to face meeting and facility visits were conducted to determine whether five-star hotels are ready to implement the Zero Waste Management System within the scope of the Zero Waste Project. Besides, a five-star hotel located in Belek, Antalya, with an all-year all inclusive system, was analysed as an example. As a result; The percentages of 23 hotel businesses fulfilling the 8 criteria in Annex 7/A of the Draft Zero Waste Regulation were determined. 93% of hotel establishments were determined to meet criteria-1, 91% meet criteria-2, 100% meet criteria-3, 67% meet criteria-4, 96% meet criteria-5, 74% meet criteria-6, 100% meet criteria-7, and 52% meet criteria-8. It was found that 84% of the hotel establishments met the 8 criteria. According to the results of the study, the five-star hotels operating in Antalya are determined to be able to meet the conditions for establishing a Zero Waste Management System due to their existing waste management systems and to provide food recovery by establishing a procedure within their own facilities.