Arap Ortadoğusu'nda üçüncü dünyacılık: Mısır ve nasırcılık
Third worldism in the Arap Middle Esat Egypt and nasserism
- Tez No: 135229
- Danışmanlar: PROF. DR. MURAT ÖZYÜKSEL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 424
Özet
oz Çalışmamızda İkinci Dünya Savaşı sonrası dönemde, uluslararası sistemin iki kutuplu bir yapıya sahip olduğu ve Soğuk Savaş çekişmelerinin yaşandığı bir ortamda bir Arap, İslam ve Ortadoğu ülkesi olarak Mısır'ın siyasal yapısı ve dış siyaseti Üçüncü Dünyacık bağlanımda incelenmektedir. Uluslararası ilişkiler çerçevesinde Üçüncü Dünyacılığı ve bir dönem siyasi ifadesi olan Bağlantısızlık Hareketi'ni ortaya çıkartan dinamikler ele alınmakta, Mısır özelinde sömürgelikten ve azgelişmişlikten kurtulma çabalan ile özgün bir model olarak“Arap sosyalizmi”deneyimi incelenmektedir. Mısır'ın Bağlantısızlık Hareketi içinde güçlü bir ülke olmasının nedenleri hem uluslararası ilişkiler ve hem de ülkenin toplumsal dinamikleri çerçevesinde tarihsel açıdan tartışılmaktadır. ABSTRACT In this research I have dealt with the interaction between the political system and foreign policy of Egypt within the context of so called“Third Worldism”during Nasser years. Egypt as an Arab, Islamic and a Middle Eastern country was deeply effected by Cold War conflicts of the bipolar international system. The problems faced by the post-independent states were markedly different but the international context forced them to act together to become respectful members of the international community. Dynamics from which the movement of Third World countries or the movement of non-alignment have arisen are discussed. I have focused on the“Arab socialist”experience of Egypt as a trial of liberation from the legacy of the colonial past and the very existing underdevelopment. The reason to concentrate on Egypt is her apparent strength and importance among the non-aligned nations, and the richness of her social and political dynamics.
Özet (Çeviri)