Eskiçağ'da Merzifon, Gümüşhacıköy, Hamamözü
Merzifon, Gümüşhacıköy, Hamamözü'in Prehistoric Period
  1. Tez No: 135244
  2. Yazar: ABDULLAH DÜNDAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ÖZSAİT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eskiçağ Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 135
Özet
Gümüşhacıköy, Merzifon ve Hamamözü bölgelerinde bugüne kadar Paleolitik, Mezolitik, ve Neolitik Çağlara ait herhangi bir yerleşim yerlerini temsil eden herhangi bir buluntuya rastlanılmamıştır. Ancak yapılan sistematik yüzey araştırmaları sonucunda, elde edilen verilere göre bölgenin Orta Kalkolitik Dönem'den itibaren Geç Antik Çağ ve sonrasına kadar kesintili de olsa yerleşime sahne olduğu anlaşılmıştır. Bölgedeki İlk Tunç Çağ ve M.Ö. II. Binyıl yerleşmeleri genellikle tarıma uygun ovalık alanlarda ve suya yakın yerlerde kurulmuştur. Ancak bunun yanında bazı yerleşmelerin istisna da olsa yamaç eteklerinde kurulduğu saptanmıştır.. Buna karşılık, Demirçağ'dan itibaren Roma Dönemi sonuna kadar yerleşmelerinin ağırlıklı olarak tepe ile kaya üstü gibi yüksek ve stratejik öneme sahip korunaklı yerlerde seçilmiş olması gözlemlenmiştir. Bu durum, büyük olasılıkla korunma ihtiyaçtan ile ilgili olsa gerek. Hazırlanan bu çalışma ile Eskiçağ'da bölgenin tarihi, yerleşmeleri, tarımsal ve ticari faaliyetleri irdelenmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
No artifact has ever been found in the regions of Gümüşhacıköy, Merzifon and Hamamözü that represents a dwelling -place pertaining to Paleolithic, Mesolithic or Neolithic Ages. Nevertheless, according to the data gathered through the systematic surface researches it has been understood thet the region-through with intermissions-was a dwelling place from the Middle Calcolithic Age to Late Antique Age and to later years. The settlements in the area during the Early Bronze Age and the Second Millennium (B.C. ) usually took place in plains and in those areas near water places. However, it has been discovered that some settlements- through exceptional- took place on hillsides. Newertheless, elevated and strategic places as hilltops and tops of rocks were mostly chosen as settlement areas. This most likely must have been for protective requirements. In this work we have endeavored to examine the history of the region during Antiquity, its settlement features as well as agricultural and commercial activities thereoff.