Eskiçağ'da Komama: Tarihi ve sikkeleri
Comama in antiquity: It's history and coinage
  1. Tez No: 340357
  2. Yazar: HÜSEYİN KÖKER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OĞUZ TEKİN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Arkeoloji, Tarih, Archeology, History
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eskiçağ Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 384
Özet
Bu doktora çalışmasının amacı Pisidia Bölgesi kentlerinden biri ve ayrıca bir Roma Kolonisi olan Komama (Şeref Höyük) kentinin tarihini ve sikkelerini incelemekteir. Antik kaynaklar, yazıtlar, sikkeler ve modern kaynakların sağladığı bilgiler ışığında, kent tarihini başlangıcından Eskiçağ?ın sonuna kadar ele alarak, komşu kentler ve bölgeler ile olan ilişkileri çerçevesinde değerlendirilerek, kent tarihine ışık tutulmaya çalışılmıştır. Bununla birlikte, kentin MÖ 1. yüzyılda ve Roma İmparatorluk Dönemi?nde darp ettirmiş olduğu sikkelerin bir corpusunu oluşturarak, bunları diğer arkeolojik ve epigrafik verilerle birlikte değerlendirerek, kentin sikke darbına ilişkin politikası ortaya koyulmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis is to study the history and the coinage of Komama (Şeref Höyük), a Pisidian city and also a Roman Colony. First of all, the history of Komama had been tried to shape from the beginning to the end of the aquity, which was evaluated in relation with its neighbour cities and districts, in the light of ancient sources, inscriptions, coins and modern sources. Therefore, a corpus of the coins which were minted in the 1st century B.C. and in A.D. 2nd and 3rd centuries had been prepared and evaluated together with the other sources to enlight the coinages of Komama.