Bursa şer'iyye sicilleri B-317/558 nolu defterin değerlendirilmesi (1826-1827)
Interpretation of sher'iye (court) register of Bursa with number B-317/558 and dated 1826-1827
- Tez No: 135254
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET KAL?A
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk İktisat Tarihi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 389
Özet
oz Bu tezde H. 1241-1242 (1826-1827) yılına ait Bursa Şer'iyye Sicilleri Koleksiyonunda yer alan B-3 17/558 nolu defter tahlil ve transkribe edilmiştir. Defter, Bursa' daki Şer'î mahkemeye intikal etmiş muhtelif davalar ve bunlarla ilgili kararlar ve ayrıca Dersaadet'ten gönderilmiş çeşitli konulardaki ferman ve buyruldu suretlerini ihtiva etmektedir. 19. yüzyıl ilk çeyreğinde bir Anadolu şehri olan Bursa'da iktisadî ve sosyal hayatın izlerini ve Bursa'nın genel ve yerel tarihini defterin içeriğinden görmek mümkündür. Bunun yanında yeni teşekkül ettirilmekte olan ve askerî tarih açısından büyük öneme haiz Asâkir-i Mansûre-i Muhammediyye ile ilgili önemli bilgiler de bulunmaktadır. ABSTRACT In this thesis, the Registerbook of Şer'iyye, dated 1241-1242 A. H. (1826- 1827), numbered B-317/558, existed amoung the collection of the Registerbooks of Bursa, has been analysed and transcribed. The Registerbook contains different cases coniming to Şer'î Court of Bursa the verdicts given relating to them and the copies of fermans and buyruldus sent by Dersaadet concerning different topics. It is possible to see the signs of economic and social life of Bursa an Anadolu city in the first quarter of the 19'th century and its general and local history. Furthermore, important registers can be found about Asâkir-i Mansûre, being founded at those days, newly. m
Özet (Çeviri)