Doksanlı yıllarda Türk sinemasında değişim: Arayış sineması ve popüler sinema karşıtlığı ve Eurimages etkileri
The Transformation in the Turkish cinema art in 1990s: The convergence of the new cinema phenomena and popular cinema ant and the effects of Eurimeges
  1. Tez No: 135253
  2. Yazar: SERDAR KARAKAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NURDOĞAN RİGEL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Performing and Visual Arts
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon ve Sinema Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 367
Özet
oz Türk Sinemasına ilişkin bir dönem araştırması olan bu çalışmada, Türk Sinemasının doksanlı yıllarda geçirdiği değişim ve bu değişim içinde Eurimages Fonunun etkileri incelenmiştir.Doksanlı yıllara uzanan süreç ve doksanlı yıllardaki değişimin ana çizgileri irdelenmiştir.Türk Sinemasının 1990-2001 arası dönemde ürettiği filmler kategorize edilerek değişim süreci içindeki ayrımlaşma vurgulanmıştır. Avrupa Sineması'nın Hollywood egemenliğine karşı korunması amacıyla kurulan Eurimages Fonuna üyelik araştırmaya konu olan dönemin başında gerçekleşmiştir.Bu değişim süreci içinde fonun Türk Sinemasıyla ilişkileri ayrıntılı olarak ele alınmış ve bu ilişkilerin Türk Sinemasımn var olan sorunlarına ne ölçüde çözüm üretebildiği ya da üretemediği üzerinde durulmuş, değişimdeki olası etkileri tartışılarak ortaya konulmuştur. ABSTRACT Concerning the Turkish Cinema, the transformation of the Turkish Cinema within 90s and the effects of Eurimages Fund in this transformations period were analysed in this periodical research.The main frame of the procedure dating back to 90s and of the transformation in 90s was emphasized.By categorizing the films produced within the period of 1990-2001, the differantiation in the procedure of transformation was emphasized. The membership to the Eurimages Fund founded with the purpose of protection of European Cinema against Hollywood domination was approved in the begining of the period that is mainly the subject of this study.The relationship between the fund and the Turkish Cinema in this transformation procedure was studied in details. How this relationship could or couldn't supply the existing problems of Turkish Cinema with solutions was underlined; effects of this case on the transformation were put forward and discussed. iii
Özet (Çeviri)