Veysi Divanı tahlili
The analise of the Divan of Veysi
  1. Tez No: 135255
  2. Yazar: FADIL HOCA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KEMAL YAVUZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 247
Özet
Bu yüksek lisans tezimizin konusu“Veysî Divanı Tahlili”dir. Hatırlanacağı üzere Veysi, XVII. yüzyıl Divan şairlerinden biridir ve daha fazla nâsirliğiyle meşhurdur. Fakat biz bu çalışmamızda onun daha az bilinen yönünü, doğrusu şairliğini ele almaya çalıştık. Bu uğurda, o zamanın geleneğine göre şiirlerinin bir araya getirildiği Divanı'nı inceledik. Başta kasideler olmak üzere diğer nazım biçimleri ve gazelleri üzerinde tahlil çalışmaları yaptık. Bunun sonucunda ortaya çıkan netice, Veysî'nin, nesir yazarlığı yanısıra, çok başarılı şiirler yazan bir Divan şairi olduğu yönündedir. Bundan sonra, bu konuyla ilgili yapılacak diğer çalışmaların, bu düşüncemizi doğrular nitelikte olacağı kanaatindeyiz.
Özet (Çeviri)
The there of my postoraduate work is 'Analise of the Divan of Veysi'. As you know, Veysi is one of the XII. C. Divan poets but he is more famous as a proze writer. However in this work, I tried to research his less known ise i.e. his poetry. So, I studies his collection of poems called 'Divan" which was a result of the tradition of that time. I analised his 'gazels', the other poetical works but most of all his 'kasides'. As a result of this, it came out that besides his proze, he was a Divan poet who has written very sucessful poers. I believe, that the other works that are to core will confirm my opinion.