Barajların yerleşim birimlerine etkileri ve Hasankeyf
The Effects of the dams to the resindential units and Hasankeyf
  1. Tez No: 135258
  2. Yazar: MEHMET ALİ SEVİNDİK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SUNA DOĞANER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Coğrafya, Geography
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Coğrafya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
oz Türkiye'nin ekonomik kalkınması için vazgeçilmez önemli projelerden olan Keban, Karakaya, Atatürk ve Birecik barajı yapımı ve enerji üretimi nedeni ile çok sayıda höyük, tümülüs, mezar, yapı kalıntıları ve yerleşim alanları su altmda kalarak yok olmuştur. Henüz yapımına başlanmamış olan üısu barajı da antik bir yerleşme ve aynı zamanda 1. derece sit alanı olan Hasankeyf i yok edecektir. Ihsu baraj projesinin Hasankeyf e olumsuz etkilerinden dolayı koruma adına hiçbir çalışma yapılmamakta ve yerleşme sürekli dışarıya göç vermektedir. Antik kent, doğanın ve insanın tahribatına maruz bırakılmıştır. Hasankeyf in mutlaka kurtarılması, restore edilerek açık hava müzesi haline getirilmesi gerekmektedir. Turizm sayesinde göç tersine dönebilir ve Hasankeyf eski görkemli günlerine geri dönebilir. Sahip olduğumuz kültürel değerlerin sadece bizim değil, tüm Dünya'nın ortak mirası olduğunu unutmamalıyız. Hasankeyf in kurtarılması için büyük çaba sarf eden Hasankeyf Gönüllüleri Derneği ve TAÇDAM gibi merkezi ve yerel yönetimlere yardımcı olan kuruluşların kamuoyu tararından mutlaka desteklenmesi gerekmektedir. Gelecekte yapılması düşünülen projelerin Hasankeyf gibi yerleşmelere zarar vermesini önlemek, ancak eğitimli ve bilinçli bireyler sayesinde mümkün olacaktır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Owing to the building of Keban, Karakaya, Atatürk and Birecik Dams which have been the most important projects for the economic development of Turkey and producing energy, numerous archeols, tumulus, graves, ruins and settlements have disappeared under water. Iksu Dam, the building process of which has not yet been started, will utterly destroy Hasankeyf, which is an antique habitation and first degree sit as well. There have been no protections held against the danger of negative effects of Ihsu Dam project to Hasankeyf. However, migration from the settlement keeps communing. Hasankeyf must certainly be saved, restored and changed into an Open- air Museum. The migration may go backwards, this Hasankeyf may live it's splendid times. We mustn't forget that the cultural wealth we posses is not only ours but the whole world's. The willing people Association for the Rescue of Hasankeyf, who are making great effort for the rescue of Hasankeyf, and the institutions like Taçdam, helping central and local adrninistrations should be supported by the public opinion. It will only be possible with the well-educated and conscious individuals to prevent the probable risks. Which are thought to be put into reality in the future for habitations like Hasankeyf. 11